Investitori ukrainas konfirmon tërheqjen nga fabrika e Orsha, e shtetëzuar në Bjellorusi

Zaparoska Motor Sich pret që brenda javës së ardhshme do të jetë në gjendje të bjerë dakord mbi kushtet për transferimin e aksioneve të saj në Orsha Aircraft Repair Plant në shtetin e Bjellorusisë.

  • "Dihet se Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko ishte në fabrikën e Orshës, bëri një deklaratë. Po, me të vërtetë shkojmë nga atje, dhe detajet do të bien dakord në të ardhmen e afërt. Si rezultat, ne me siguri do të informojë ", - tha drejtori i" Motor Sich "në çështjet e marrëdhënieve me publikun Anatoli Malysh.

Në të njëjtën kohë, ai e la përgjigjen në pyetjen, parashikon pagesën nga pala bjellorusisht e kompensimit për transferimin e aksioneve të kompanisë për investitorët e Ukrainës: "Brenda javës së ardhshme gjithçka do të konsiderohet."

Deri tani, 60% e aksioneve të fabrikës i përkiste kompanisë ukrainase "Motor Sich", dhe 40% - për kompaninë bjelloruse "Sistemet e Investimeve dhe Inovacioneve", në pronësi të një biznesmeni të Bjellorusisë Alexander Sadovy. Por 11 Korrik Alexander Lukashenko njoftoi shtetëzimin e ndërmarrjes.

  • Gjatë vizitës në Orsha Aircraft Repair Plant Lukashenko tha se "kjo është një ndërmarrje shtetërore nga sot", sepse "nuk ka më këtu".
Alexander Lukashenko, gjatë vizitës së tij në SHA "Orsha Aircraft Repair Plant"
Aleksandër Lukashenko gjatë vizitës së tij në Sh.PK "Orsha Aircraft Repair Plant"

Ai nënshkroi një urdhër për "rivendosjen e operacionit efektiv" të Orsha Aircraft Repair Plant, por deri tani nuk është publikuar - si do të ndodhë национализация, është i panjohur.

Në maj Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Bjellorusisë hapi një çështje penale në lidhje me ish-drejtorin e përgjithshëm të SHA "Orsha Aircraft Repair Plant" dhe zyrtarë të POT "Motor Sich" (Ukrainë).

  • "Arsyeja ishte dëmtimi i shkaktuar nga zyrtarët e fabrikës në një sasi të madhe të madhe, si dhe dëmtime të konsiderueshme për interesat e saj" Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm.

Këtë vit në maj, Presidenti i Motor Sich Vyacheslav Boguslaev fluturoi në Bjellorusi për të negociuar një ndryshim në aksionerin bjellorusi të uzinës Orsha. Pas bisedimeve, ai u tha gazetarëve ukrainas se "Motor Sich" kishte përmbushur pjesën e saj të detyrimeve të investimit "nga 110%" dhe kishte investuar rreth 20 milion dollarë në zhvillimin e uzinës për riparimin e avionëve.

  • Sipas Vyacheslav Boguslaev, 2017 vit Orsha bimore përfunduar me një fitim.

Në prill, një aeroplan privat i Vyacheslav Boguslayev, në të cilin presidenti i Motor Sich fluturoi në takimin e aksionarëve, nuk mund të largohej nga aeroporti në fshatin Bolbasovo (rajoni Vitebsk), ku bazohet bimë. Pastaj u raportua se aeroplani Yak-40, në të cilin fluturoi në Bjellorusi, u arrestua nga pala bjellorusisht me qëllim që ta detyronte Boguslaev të braktiste pretendimet financiare për uzinën bjellorusisht.

Duke komentuar lirinë mbi situatën me avionin, drejtori i Motor Sich në çështjet e marrëdhënieve me publikun Anatoli Malysh tha:

  • "Aeroplani nuk u arrestua. Ai nuk u lejua të fluturojë. Por tani aeroplani është tashmë në shtëpi, ne kemi. "

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 213 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *