Minsk Qyteti Komiteti Ekzekutiv: "Kalvaryja do të jetë landscaped"

Demontimi i rrethojave të rënda dhe vendosjen e varreve standarde në Kalvar mund të fillojë sa më shpejt vit të ardhshëm.

Fakti se të gjitha varrezat në Minsk, duke përfshirë Calvary do të jetë të rehatshme në Luftën e mostrës, në një konferencë shtypi, tha nënkryetari i komitetit ekzekutiv të qytetit Minsk Victor Laptev.

"Sot, uvedamlennyaў termi (nevoja për ta pajisur varrimit që punonjësit Spetskambіnatu lënë në varreve të vjetra për të afërmit dhe miqtë varrosur -. MS) në varreza të tjera do të përfundojë, aq sa më kujtohet, këtë vit, - tha Viktor Laptev. - dhe përmirësimi Punimet do të kryhen duke filluar nga e ardhshme. Duke folur në mënyrë të veçantë në punën në Kalvar Varrezat, atëherë planet e tilla ende sot. Por në çdo rast, rendi do të vihet në atje. "

Paralajmërimet për Kalvaryja shfaq në 2012 vit
Paralajmërimet në Varrezat e Kalvarit u shfaqën në vitin 2012

Zyrtari tha gjithashtu se Komiteti Ekzekutiv Minsk qytetit do të konsiderojë mundësinë për të marrë në konsideratë disa nga kritikat që janë ngritur pas fillimit të beautification varrezave ushtarake.

"Sigurisht, përvoja dhe mendimet e caktuara, duke përfshirë edhe opinionin publik, do të merren parasysh", tha Laptev. - Ne nuk duam të tërheqim negative. Ne dëshirojmë që procesi i paqes të shkojë pa probleme. Por rendi në të gjitha varrezat do të nxitet. Duke përfshirë në Kalwari. "

Varrezat Kalvariyskoe janë nekropoli më i vjetër në Minsk. Ajo numëron rreth 30 mijë vende varrimi (në Ushtarak - rreth 8 mijë). I njohur që nga fundi i shekullit 18. Ata janë vlera historike dhe kulturore e kategorisë së parë, ato mbrohen nga shteti.

Në fund të qershorit, autoritetet premtoi të pezullojë kryerjen e varrezave ushtarake. aktivistët pretendohet, se "peizazhimi i ngjan veshin dhe lot", dhe bëri thirrje për mbrojtjen e varrezave. Punëtorët gjatë "rindërtimit" Ne kemi vënësuprahonalics identike moderne në vend të varreve unike. Doli, që rindërtimi i Varrezave Ushtarake është kryer pa një projekt dhe me shkelje të kushteve të Ministrisë së Kulturës.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 314 Koha, vizitat 3 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *