"Lukashenko është dinak, si Musolini. Ai është mësues i Putinit, "analiza e Novodvorskaya, e cila nuk ka humbur rëndësinë e saj

12 Korrik - katër vjet, si aktivisti i njohur ruse për të drejtat e njeriut Valeria Novodvorskaya ka vdekur. Por argumentet e saj për fatin e Bjellorusisë dhe Rusisë nuk kanë humbur rëndësinë e tyre. Pjesë nga intervista 2014.

Në një intervistë me Belarusian Liria disident rus dhe aktivist i të drejtave të njeriut, themelues i partisë "Aleanca Demokratike", një vendas i Baranovichi Novodvorskaya flet për sa larg mund të shkojnë në Putinit se Perëndimi mund të ndalojë Rusinë në qoftë se Kremlini dëshiron për të kapur Belarus nëse Lukashenko kukull e Moskës, dhe si jetoni në një vend ku shumica nuk i ndajnë vlerat tuaja.

"Putin nuk ishte një hajdut dhe një mashtrues, por një fanatik"

- Sot gjërat po ndodhin në jetën politike dhe publike në Rusi, të cilat disa vjet më parë dukej si një shaka e keqe: faqet e internetit të pavarura janë bllokuar, ndryshime të reja në ligj parashikohen të mbillen për mbajtjen e mitingjeve, ndëshkimi për shtetësi të dyfishtë. Ekziston një përndjekje e atyre figurave kulturore dhe artistike që nuk pajtohen me linjën e pushtetit. A nuk mendoni se edhe shpejtësia e këtyre ndryshimeve është monstrously fantastike?

- Putini nuk ishte vjedhës dhe mashtrues, por fanatik. Menduam se ai vetëm i donte paratë. Do të kishte qenë më mirë nëse ai thjesht do të donte para, natyrisht. Por karakteri i tij nuk ishte kështu, dhe në një vend skllevërish me indiferencën e Perëndimit, mund të bëni gjithçka. Pas ngjarjeve në Ukrainë, mund të themi se nga një aeroplan i prirur ne shkuam në rënie të lirë. Ne nxitojmë poshtë, nuk ka njeri për të hedhur kashtë.

Gjithmonë thashë se Bjellorusia është një terren trajnimi mbi të cilin po zhvillohen dizenjot e restaurimit. Të gjithë kanë punuar - tani nuk kemi më të mirë se ju - barazia e plotë dhe vëllazëria.

"Por" rënia e lirë "e Rusisë - një fuqi bërthamore - është shumë më e rrezikshme për botën sesa një diktaturë në Bjellorusinë modeste ...

- Po, për botën kjo është një shok i papritur dhe ata nuk reagojnë siç duhet. Ata jo vetëm që nuk e mbrojnë Ukrainën, nuk mbrojnë themelet e botës, ata gjithashtu krijuan. Dhe situata mund të përfundojë me një luftë termonukleare - jo për shkak të Putinit, por për shkak të ndërhyrës të tjerë.

Ne shkuam në këtë për një kohë të gjatë. Së pari, lufta e Çeçenisë. E pra, bota nuk u zgjua atëherë, sepse është territori juaj - bëj çfarë të duash. Por pastaj Gjeorgjia. Dhe atje George Bush ndaloi luftën botërore. Ai ndaloi Putinin, i cili po shkonte në Tbilisi - dhe jo me fjalë, por me vepra: aeroplanë, anije - dmth., E bëri të qartë se do ta mbrojë Gjeorgjinë me mjete të armatosura.

Por, pasi Baraku Obama tregoi të gjitha shenjat e dobësisë, e vetmja fuqi në botë që ai e mbajti ishte fuqia e Shteteve të Bashkuara. Dhe Putini vendosi të mos e mohojë vetveten. Ai u përpoq - është zhdukur.

Valeria
Valery Novodvorskaya

"Ka një diktaturë në Bjellorusi, nuk ka të drejta dhe liri - Putini është mjaft i kënaqur me të"

- Cili është mendimi juaj mbi debatin "e përjetshme" në mesin e analistëve dhe shkencëtarë politikë nëse politikan i pavarur Lukashenko, ose ai është vetëm një kukull e Kremlinit, i cili aftësi kryen rolin e presidentit të një vendi të pavarur?

- Lukashenko është një politikan me përvojë dhe dinak, si Musolini, ai është në këtë kuptim një mësues i Putinit. Ai thjesht përdor dhe "mjelje" Rusinë, por sigurisht që nuk dëshiron të bashkohet kudo. Mendoj se kishte frikë se Putini do të sillte trupa në Bjellorusi. Nga ana tjetër, pse të kesh frikë? Në Bjellorusi ekziston një diktaturë, nuk ka të drejta dhe liri - Putini është mjaft i kënaqur me këtë.

Lukashenka voton me dashuri në OKB, shpreh veten në mënyrën e nevojshme për Rusinë - kështu për momentin, Putini është i kënaqur me të. Pse duhet të ushqejë bjellorusët?

- Dhe nëse ju imagjinoni se nesër në Bjellorusi është një qeveri e re demokratike, duke njoftuar se ai ishte duke shkuar për të shkuar në Evropë (dhe 40 për qind e Belarusians sot mbështesin hyrjen e vendit në Bashkimin Europian) - Sa herë ruse "burrat e gjelbër" të shfaqet në Minsk?

"Shumë shpejtë." Nga ana tjetër, unë nuk mendoj se këto përqindje 40 tuaj janë në gjendje të bëjnë një revolucion demokratik - disi ata janë ulur në heshtje. Sigurisht, të rinjtë tuaj bënë zgjedhjen e tyre - "Lukashenko në ..., Bjellorusi në Evropë".

Por gjysma tjetër e juaj, e cila është kundër Evropës, është si përqindja jonë ruse e 60-it e "shuajve" të shurdhër. Dhe kjo u jep autoriteteve një hapësirë ​​sigurie.

Në Ukrainë, kishte kaq shumë "scoops", kryesisht falë perëndimorëve. Kishte një revolucion të vërtetë antikomunistik që arriti të mbrohej vetë.

"Vendi u zhyt në marshimin e kumbave Kalaradzk"

- Nëse kthehesh në atë që ndodh me Rusinë - një rënie të lirë, siç e tregove - kështu si mund të përfundojë kjo për botën dhe për vetë Rusinë? Fitorja e Rusisë, konflikti i saj me të gjithë botën, kolapsi i saj ekonomik?

"I dashur, është shumë larg nga kjo." Në fund të fundit, nuk ka konfrontim të vërtetë nga ana e Perëndimit. Veprimet e Putinit shkaktuan një shpërthim hurra-patriotizmi, kujtime sovjetike - mbështetje 91, vendi u mbyt në procesionin e kalorësve të kalaradzkut me shirita. Vektori perandorak. Putin qëllimisht prabudzi këto forca, pas tyre ai është si një mur guri, ai shpreson se ai do të ketë mjaft të kësaj për disa terma më shumë.

Si do të përfundojë? Duhet të përfundojë keq. Por për këtë, bota duhet të përballet me të vërtetë me Rusinë, ta mbysë atë me "dorën e kockave të urisë". Pas të gjitha, ju e kuptoni, askush nuk do të jetë në luftë me një vend me armë bërthamore.

Por negociatat nuk janë diçka që ndihmon në luftën kundër një tirani të tërbuar. Ai vetëm pretendon të jetë çmendur, por në fakt ai është mjaft normal dhe bën atë që atij i lejohet të bëjë. Hitleri gjithashtu dukej i çmendur, sidomos gjatë fjalimeve të tij, por veproi me ftohtësi dhe me mendje.

Sanksionet reale janë kur një sistem karteli futet në vend. Ju siguroj, ne nuk kemi sistem kartelash. Dhe në rajonet, shumë njerëz jetonin në 70 në foragjere, dhe tani ata jetojnë. Ata nuk mund të frikësohen nga sanksionet, sepse nuk kanë parë asgjë në jetë. Prandaj, situata është pothuajse e pashpresë.

"Të gjithë të tjerët që mund të mendojnë, të jenë në kërkim - të shkojnë në Perëndim"

"Kjo është pyetja ime e ardhshme." Në të vërtetë, Rusia është duke hyrë në një periudhë, ndoshta një kohë të gjatë "të ftohtë" (Bjellorusia është në të për një kohë të gjatë). Çfarë do t'i rekomandoje atyre të rinjve që nuk janë në përqindje prej 90? Njerëzit që mendojnë lirisht dhe ndajnë vlerat humaniste dhe demokratike. Si duhet të jetojnë ata, ku duhet të jetojnë?

"Nuk marr guximin të them këta njerëz" Prapaday me Rusinë ". "Bashkimi Demokratik" ynë ka miratuar shumë kohë më parë këtë vendim - ne në artikujt tanë kemi një numër "refuzim të emigracionit". Unë vetë e shoh që të gjithë të mirat, të cilët janë në gjendje të mendojnë, të jenë në kërkim - shkojnë në Perëndim. Dhe të rinjtë e sotëm, ka shumë të ngjarë, nuk do të duan të zhduken këtu.

Chekists zgjuar nuk do të duan të ulin "Perdes së Hekurt", ata do të lirojnë ata që kanë nevojë për diçka. Dhe ata që nuk kanë nevojë për asgjë - plebs - do të shërbejë tub. Autoritetet nuk janë të interesuara për elitën, ata nuk do të argumentojnë, ata do të jetojnë materiale të papërpunuara.

Rinia Belarusian ka qenë prej kohësh e kuptueshme: ata studiojnë në Varshavë, Vilnius. Bjellorusia në këtë kuptim është më premtuese. Kur kjo varre në formën e Rusisë, e cila përmban Lukashenkën, zhduket, Bjellorusia do të jetë gati për të mësuar nga Evropa. Rusia po vdes gjithashtu sepse nuk janë të gatshëm për të mësuar.

"Faleminderit shumë për të folur."

- Faleminderit! Jetoni Bjellorusi!

***

Valery Novodvorskaya ka lindur 17 Maj 1950 vit në Baranovichi. Në 1969, në Pallatin e Kremlinit të Kongreseve Novodvorskaya shpërndanë fletushka me një poem anti-sovjetik të punës së saj. Ajo u arrestua nga KGB-ja, nga qershori 1970 deri në shkurt 1972, ajo ishte në trajtim të detyrueshëm psikiatrik. Pas klínіikі në vullnet, ajo studioi samizdat, punoi si mësues dhe përkthyes, u përpoq të krijonte një parti nëntokësore për të luftuar CPSU. Në 1978, 1985, 1986, Novodvorskaya u gjykua për veprimtari disidente. Para përfundimit të jetës së saj, Novodvorskaya ishte e angazhuar në gazetari dhe aktivitete edukative, dhe u botua në faqet e internetit të Grani.ru, Ekho Moskvy, në revistën The New Times. Valeria Novodvorskaya vdiq në 12 korrik 2014 vit në spital nga Informacioni-çastet e dëborës.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 219 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *