I ndaluar në "rastin e mjekëve". Lista është azhurnuar. VIDEO

Në rastin e abuzimit të zyrtarëve nga industria mjekësore është tashmë më shumë se 60 figurants, 37 prej tyre janë të ndaluar, pretendimet Kryetar i Komitetit Shtetëror të Sigurisë Valery Vakulchik.

Shifrat u akuzuan për ryshfet dhe evazionin fiskal, duke përfshirë në prokurimin e pajisjeve dhe ilaçeve me çmime të fryra në 60-100%.

KGB pohon se pothuajse të gjithë pranuan fajin. Për marrjen në pyetje ecje ish-Ministri i Shëndetësisë i Bjellorusisë, Zëvendës Kryeministër Vasily Zharko.

arrestuar

(Informacioni konfirmohet nga KGB-ja)

 • Заместитель министра здравохранения Igor Lositsky;
 • Drejtori i Përgjithshëm i "Belpharmacy" Vyacheslav Gnizov;
 • Drejtor i "Belmedtekhiniki" Alexander Sharak;
 • Shefi i administratës ushtarake ushtarake të Ministrisë së Mbrojtjes Alexey Eskov;
 • Shefi i Drejtorisë kryesore të Shëndetësisë të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Grodno Andrey Strizhak;
 • Shefi Patolog i Ministrisë së Shëndetësisë, kreu i Byrosë Anamneza të Patologjisë Klinike të Qytetit të Minskut Arkady Puchkov;
 • Drejtor i Qendrës për Ekspertizën dhe Testimin në Kujdesin Shëndetësor Alexander Stolyarov;
 • Drejtor i Qendrës së Traumatologjisë dhe Ortopedisë Aleksander Beletsky;
 • Udhëheqës i spitalit klinik të qytetit 1 në Minsk Oleg Fomin;
 • Shefi Mjek i Qendrës Republikane për Rehabilitimin Mjekësor dhe Trajtimin Balneal Sergej Korytko;
 • Drejtori i kompanisë "Exon" Valery Vaskevich.

(informatat e medias rreth paraburgimit ende nuk janë konfirmuar)

 • Drejtor i kompanisë "Ismamed" Sergej Shakutin;
 • Shef i departamentit endoskopik të Spitalit Klinik të 9 Minsk City Andrey Savchenko.

Rastet penale konfirmohen

(por nuk dihet nëse ata ishin të paraburgosur)

 • Udhëheqësi i Spitalit Klinik të 9 Minsk City Valery Kushnirenko;
 • Shefi i spitalit klinik rajonal të Minskut Andrey Korolko;
 • Shefi i spitalit klinik rajonal Vitebsk Anatoli Oladko.

Shuma e ryshfeteve

Në total, "më shumë se $ 15 000 000" u konfiskuan ose kompensoheshin në këtë rast, pohon KGB.

 • Lositsky - «nga $ 2500 në $ 10 000»;
 • Vaskevitch - "ndaluar duke marrë $ 5000, të paktën $ 25 000";
 • Fomin - "gjeti rreth $ 140 000";
 • Trarëve - "jo më pak se $ 200 000";
 • Beletsky - "rreth $ 500 000" u gjet në arka;
 • Sharak - "në një cache në garazh gjetur më shumë se $ 620 000."

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 244 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *