Mbrojtësi Kurapat: militant me Akrestin u shkarkua dhe u burgos për mbështetjen e protestuesve

Oficeri i policisë, Mikhail Gromyko, nga qendra e paraburgimit në Rrugën Akrestsin u bashkua me mbrojtjen e Kurapat 30 June. Menjëherë pas kësaj, polici u shkarkua dhe u dënua me një arrest administrativ, të cilin ai po shërbente aty ku kishte shërbyer kohët e fundit.

Kjo u raportua nga aktivisti i 12 July Leonid Kulakov në tryezën e rrumbullakët për mbrojtjen e Kurapat, shkruan "Kohë e re."

Data e shkarkimit dhe gjykimit të Mikhail Gromyka nuk u thirr. Dihet se duhet të lirohet më 11 qershor.

Në fillim të korrikut, anëtarët e 6-it në veprim pranë restorantit "Le të shkojmë të hanë" u dënuan me arrestime administrative. 4 Korrik për mbrojtjen e Kurapat gjithashtu gjobiti kryetarin e partisë BPF Grigory Kostusev dhe një nga udhëheqësit e lëvizjes së solidaritetit "Së bashku" Vyacheslav Siuchyk.

Prapa shufrave qëndroj mbrojtësit e tjerë të Kurapat: Maxim Vinyarsky и Alexey Turovich, dënoi 4 Korrik për ditët 10.

Çfarë është e rëndësishme të dini rreth protestave kundër restorantit të ri në Kurapaty

  • Restorant "Le të shkojmë të ha" në Kurapaty që supozohet të fitojmë në mbrëmjen 5 Qershor.
  • Aktivistë publikë çdo ditë nga maja 31 kompleks argëtimi kunj, duke kërkuar mbylljen e saj.
  • Restoranti i 1 June "Let's go eat" filloi të reklamohet në internet.
  • Korrespondenti i 28 May Freedom ra në territor Kompleksi, ku e pa përgatitjen për hapjen e shpejtë të restorantit.
  • 27 Qershor, vizitorët në restorantin e makinave mundën aktivistin Leonid Kulakov, ai ka një krah të thyer.
  • Ende nuk dihet saktësisht se kush është pronari i restorantit. Adresa e saj përkon me adresën e LLC "Amizbel", përfaqësuesit e saj nuk shkojnë në kontakt. më herët raportuar, se kompleksi i takon kompanisë "BelRastInvest".
  • Restoranti qëndron prapa 50 metra nga vendi ku në 1930-e pati ekzekutime masive. Punonjësit e NKVD-së u qëlluan këtu nga 30 mijë në 250 mijë njerëz.
  • Ndërtimi i një kompleksi argëtimi të quajtur "Bulbash Hall" filloi në 2012 vit në zonën e mbrojtur të Kuropat. Në zonën e sigurisë 2014-m reduktuar. Historia e ndërtimit dhe e luftës këtu.
  • Mbrojtja e parë publike e Kurapat Kjo ndodhi në 2001-2002, kur të rinjtë protestuan kundër zgjerimit të rrugës unazore përmes traktit. Në fillim të 2017, aktivistë mbrojti Kurapaty nga ndërtimi i një qendre biznesi.

Represionet e Stalinit dhe Kurapaty

Në Bjellorusi, shtypja masive filloi kur bolshevikët erdhën në pushtet në 1917. Dhe mbaroi kur Stalin vdiq - në 1953. Studiuesit besojnë se ata ishin nënshtruar të paktën 600 mijë njerëz. Sipas vlerësimeve të tjera, kjo shifër arrin në 1,4 milion. Por numri i saktë është i panjohur - KGB-ja ende nuk i ka zbuluar arkivat. Sipas vlerësimeve të ndryshme, nga 30 në 250 mijë njerëz punonjës të NKVD e shtënë me 1937 për 1941 vite në Kurapaty - një pyll pranë Minskut.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 325 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *