Ose nuk e dëmtoi një festival të madh muzikor në Kopshtin Botanik të Minskut? Versionet e administratës dhe ekologët

Fundjavën e kaluar në Kopshtin Botanik të kryeqytetit organizoi një festival të madh muzikor "Stereo Weekend with New Radio". Tifozët e festivalit muzikor u vlerësuan për programin dhe organizimin e mirë, mungesën e linjave, një hapësirë ​​të madhe, siguri të sjellshme. Një ambientalistët "të gjelbërta" - kanë kritikuar, duke thënë se Kopshti Botanik - është shkencore, dasledchaya Laboratori i Akademisë Kombëtare të Shkencave të njëjtën muzikë frikësuar zogjtë, lawns dhe lawns shkelur.

Liria përfaqëson pikëpamjet e dy partive - udhëheqjen e Kopshtit Botanik dhe ambientalistët.

Festival «Weekend Stereo me Radio e Re", ku ishin Ivan Dorn, Manatsіk, Gusgus, ATL, një grup i "Bravo", shkaktoi një diskutim stuhishme në rrjetet sociale. Disa ishin të pakënaqur: Kopshti Botanik nuk është vendi për festivale të tilla.

Gazetari Tatiana Zamirovskaya, i cili jeton në SHBA, shkruan"Duket se unë jam i vetmi që u soll në lot nga fotografitë nga festivali" StereaLeta Botanik "(si autor - MS.):. Tre skena, verën e muzikës, lumturi, pushtimit, dhunës ... Por ka edhe një ekosistem"

93 hektari i Kopshtit Botanik nuk është shfrytëzuar plotësisht, pothuajse gjysma e territorit është e rrethuar me shportë të kuqe dhe të bardhë: lulishte, kreshtat, bimët e rralla, mbledhja dendralyagic. Megjithatë, kishte vend për tre skena, katër gjykata ushqimore, zona argëtuese. Kishte një shesh lojrash për fëmijë, një treg, chelats, pika të shumta të birrës. Banjat ishin vënë më shumë se katër duzina.

Administrimi i Kopshtit Botanik: "Gjithçka ishte shumë e kulturuar"

Zëvendës Drejtor i Kopshtit Botanik Qendror Ivan Volodko tha për Lirinë se pjesëmarrësit dhe mysafirët e festivalit nuk kishin shkaktuar ndonjë dëm në territor.

"Gjithçka ishte shumë e kulturuar, mirë. Me organizatorë të tillë është shumë e këndshme për të punuar. Zonat ku kemi bimë të rralla, koleksione dendralyagic, janë rrethuar, një pellg me mjellmat, gjithashtu, kështu që gjithçka është në rregull. Lawns, bar nuk kishte kohë për të shkelur.

Ndoshta ka pasur pakënaqësi në mesin e banorëve të shtëpive përreth, që muzika vonë në mbrëmje.

Unë nuk mendoj se muzika me zë të vërtetë i frikësoi zogjtë. Dhe tek gjeli i shumtë, të cilat janë shumë të lirshme, të frikësuar, kështu që ne do të ishim të lumtur ", tha Ivan Volodko.

Arnіtolyag: Koha nuk u zgjodh mirë

Shef i shoqatës publike "Ahova Ptushak Batskaўščyny" Alexander Vinchevsky Ai sugjeroi se parqet dhe kopshtet botanike në mbarë botën janë përdorur për festivale muzikore, koncerte të mëdha dhe ngjarje të tjera publike, por në këtë rast, koha e zgjedhur nuk ishte plotësisht i suksesshëm.

"Më duket se në fillim të korrikut këto festime mbahen herët në Kopshtin Botanik, kjo është një ngjarje mjaft e zhurmshme për zogjtë. Edhe pse tërheqja "Super 8" afër, në parkun Chelyuskintsev, zhurmshëm derdhet nga pranvera, zogjtë përdorin atë. Nga rruga, zogjtë janë fole edhe në vargjet ushtarake, ku topat janë duke rënkuar.

Dhe në këtë rast - nuk ishte, nuk ishte, por pastaj papritmas ashtu siç dha! Zogjtë e rritur mund të frikohen dhe të hedhin pulave dhe fole. Çiklistët nga të ftohtit mund të vdesin, veçanërisht në mbrëmje ose kur do të bjerë shi. Nëse zogjtë janë duke kënduar në mënyrë aktive, kjo do të thotë se ata kanë pulë të vegjël - dhe tani të njëjtat mushka janë të zellshëm.

Por në fund të korrikut, në gusht, festivale të tilla të mëdha muzikore tashmë mund të mbahen. Edhe në Kopshti Botanik, "- thotë arnitolyag nga" Achovy Ptushak Batskaўščyny ".

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 297 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *