Trump dhe Merkel takohen ballë për ballë

Presidenti i SHBA Donald Trump dhe kancelarja gjermane Angela Merkel u takuan në periferi të samitit të NATO-s në Bruksel për bisedime ballë për ballë. Kjo ka ndodhur vetëm disa orë pas Trump kritikoi Gjermaninë për shpenzimet e pamjaftueshme e mbrojtjes dhe akuzoi Republika Federale e Gjermanisë se ajo është "palonnіtsay Rusinë" për shkak të varësisë së saj të energjisë në Moskë.

Duke folur pas takimit të 11 korrik, Trump u tha gazetarëve se ai preku shpenzimet e mbrojtjes së Gjermanisë dhe gazsjellësit Nord Stream-2 me Rusinë. Trump këmbënguli gjithashtu që ai kishte marrëdhënie "shumë të mira" me kancelarin gjerman. Merkel theksoi se diskuton tregtinë dhe migrimin me Trump dhe se ajo është në kërkim përpara për negociatat e ardhshme me presidentin amerikan, sepse "ne jemi partnerë."

Në fillim të samitit të NATO-s dy-ditor Trump bërë në një frymë konfrontuese, duke thënë se Gjermania hyn në një transaksion në tubacionin e gazit - ". Mbrojtur ata nga Rusia" "Nord Stream 2" me Rusinë vlerë "miliarda dollarë", dhe pret që Shtetet e Bashkuara të shkëmbimin akute e pikëpamjeve ndodhi gjatë një mëngjes me Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg mëngjes 11 të korrikut.

Emanyuel Macron dhe Donald Trump, korrik 11 2018
Emmanuel Macron dhe Donald Trump, 11 Korrik 2018

Bisedimet mbi një katror midis presidentëve amerikanë dhe francezë Trump dhe Emanuel Macron gjithashtu u zhvilluan. Pas bisedimeve midis dy liderëve, Macron u pyet nëse ai ishte dakord me mendimin e Trump se Gjermania ishte bërë një "palonitor i Rusisë". Presidenti francez tha jo.

Në të njëjtën kohë Trump vetë në një takim me Marcon tha se ai e konsideronte atë "një nder të madh për veten të jetë një anëtar" i një kolegu francez.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 314 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *