Trump u ofron vendeve të NATO-s një pikë referimi të re për shpenzimet mbrojtëse - 4% e PBB-së

Presidenti amerikan tha këtë për aleatët e NATO-s në takimin e aleancës (tani një pikë referimi është 2% e PBB-së).

Reuters raportet për deklaratën e liderit amerikan në lidhje me presidentin e Bullgarisë Rumen Radzev. Një përfaqësues i paidentifikuar i administratës amerikane konfirmoi këtë informacion tek agjencia, por shpjegoi se kjo nuk ishte një propozim zyrtar.

Këtë vit, vetëm vendet 8 nga anëtarët e Aleancës 29 do të arrijnë ose tejkalojnë normën e 2% të PBB-së për shpenzimet e mbrojtjes. Në Gjermani kjo përqindje është 1.24%, në SHBA - 4.2%. Kështu, Trump kërkoi që vendet e tjera të aleancës të përqëndrohen në standardin amerikan të shpenzimeve mbrojtëse.

Dokumenti përfundimtar i samitit të aleancës thotë: "Ne po përpiqemi të përmirësojmë balancën e kostove dhe përgjegjësive të anëtarëve të aleancës"

Reuters i thërret këto fjalë një shenjë kritike ndaj presidentit amerikan që partnerët e aleancës shpenzojnë shumë pak për mbrojtjen.

Aleatët e NATO-s shprehen shqetësime rreth veprimeve të Rusisë, duke vënë në dukje se këto veprime çuan në një reduktim të stabilitetit dhe sigurisë. Dokumenti gjithashtu vë në dukje solidaritetin e anëtarëve të aleancës me vlerësimin britanik, sipas të cilit Rusia duhet të fajësohet për sulmin e armëve kimike në qytetin britanik Salisbury.

Aleanca gjithashtu pranoi të ftonte McAdonia për të filluar negociatat për hyrjen në NATO.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 347 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *