Presidenti i Lituanisë i referohet "nga zasyatsarogai" para takimit të Putinit dhe Trump pas samitit me Kim Jong-Eun

Presidenti i Lituanisë Dalia Grybauskaite komentoi mbi samitin e ardhshëm midis presidentëve të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara.

"Ne e marrim këtë takim me Zasyarogai. Sigurisht, ne jemi të kujdesshëm. Ne pamë një takim me Korenë e Veriut dhe rezultatet e tij ishin, për shembull, të paqarta, "tha ajo.

Takimi Donald Trump dhe Kim Jong-un 12 2018 qershor
Takimi Donald Trump dhe Kim Jong-un 12 Qershor 2018

Në të njëjtën kohë, tha ajo, SHBA nuk do t'i shfuqizojë sanksionet e vendosura ndaj Rusisë, sepse "Amerika është e vërtetë ndaj pozicionit të saj kundër agresorëve në mbarë botën".

Krerët e Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë do të takohen në 16 Korrik në Finlandë. Sipas presidentit amerikan Donald Trump, në agjendë do të jetë Ukraina, Raw dhe ndërhyrje në zgjedhjet amerikane, në të cilën Shtëpia e Bardhë fajëson Kremlinin.

Donald Trump dhe Vladimir Putin u takuan dy herë në samitet ndërkombëtare dhe biseduan në telefon së paku tetë herë. Një takim i veçantë midis presidentëve të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, megjithatë, nuk kishte kohën e aneksimit të Krimesë në 2014.

27 Qershor, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA John Bolton u takua në Moskë me Presidentin rus Vladimir Putin. Në fillim të takimit, Putin tha se Moska "kurrë nuk kërkoi të ballafaqohet me Uashingtonin" dhe sugjeroi "të diskutojë hapat për të rivendosur marrëdhëniet midis dy vendeve". Sipas Putinit, i udhëhequr nga mediat ruse, vizita e Boltonit në Moskë "jep shpresë" se palët do të jenë në gjendje të ndërmarrin hapat e parë "për të rivendosur marrëdhëniet në format të plotë".

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 311 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *