Deklarata e NATO-s: "Ne dënojmë aneksimin e Krimesë, të cilën kurrë nuk do ta njohim"

Veprimet agresive të Rusisë minojnë sigurinë në një rajon eskatologjik dhe përbëjnë një "sfidë" ndaj aleancës së NATO-s. Kjo thuhet në deklaratën e përbashkët të udhëheqësve të vendeve të 29 të Aleancës së Atlantikut të Veriut, të miratuar në samitin e NATO-s në Bruksel në 11 Korrik.

  • "Ne dënojmë me forcë aneksimin e paligjshëm të Krimesë të Rusisë, të cilën kurrë nuk do ta njohim", thuhet në deklaratë.

Aleatët e NATO-s kanë vënë në dukje gjithashtu se situata në rajon është duke u bërë më pak të parashikueshme dhe të qëndrueshme si rezultat i aneksimit të Krimesë nga Rusia dhe veprimet për të destabilizuar lindje të Ukrainës, si dhe dërgimin e trupave ruse në kufijtë e aleancës.

NATO u bëri thirrje gjithashtu Rusisë të tërheqë trupat nga territori i Gjeorgjisë, Moldavisë dhe Ukrainës, për të ndaluar mbështetjen e separatistëve në Donbass dhe për të zbatuar plotësisht marrëveshjet e Minskut.

  • Dokumenti gjithashtu thotë se NATO pajtohet me konkluzionet e Britanisë se Rusia është ndoshta destinacioni më tërheqës për Salzber.

Në të njëjtën kohë, aleatët vunë re se ata janë të gatshëm për një dialog me Moskën dhe përmirësimin e marrëdhënieve nëse Rusia ndryshon sjelljen e saj.

  • Përfaqësuesit e NATO-s dërguan një ftesë zyrtare në Maqedoni për të filluar negociatat për anëtarësimin në aleancë.

Megjithatë, siç theksohet nga Jens Stoltenberg Sekretari i Përgjithshëm, Maqedonia do të bëhet anëtare e Bashkimit vetëm nëse ajo është zyrtarisht miratojë ndryshimin e emrit në "Veri Maqedonisë" - me marrëveshje me Greqinë.

Deklarata gjithashtu flet për dëshirën e të gjitha vendeve të NATO-s për të rritur shpenzimet e mbrojtjes.

  • "Ne po përpiqemi të përmirësojmë balancën e kostove dhe përgjegjësive të anëtarëve të aleancës."

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump vazhdimisht akuzoi aleatët për shpenzimet e pamjaftueshme të mbrojtjes.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 379 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *