Produktet Top-10 që u shpikën mjaft nga aksidenti (Coca-Cola)

A keni menduar ndonjëherë se si janë shpikur produktet tuaja të preferuara?

Shumica prej nesh ndoshta përfaqësojnë një punonjës të një kuzhinieri apo kompanie ushqimore me eksperimente të pafund për të krijuar koktej të përsosur gustator. Një majë e saj, një majë e tij, dhe voila! Së fundi, pas ditëve apo edhe muajve të punës së përpiktë, krijohet ushqimi i ri.

Siç rezulton, fati është shpikësi më i madh i të gjitha kohërave. Këtu janë produktet e preferuar 10 nga lista.

10 Eskimo

Në 1905, Frank Epperson doli me një ekskimo. Ky produkt, pothuajse të gjithë u përpoqën. Kur është e nxehtë në verë, akullore është në frigoriferin tuaj.

Frank ishte vetëm 11 vjeç kur shpiku eskimen. Ky fëmijë donte të fillonte prodhimin e sodës. Rastësisht, ai la përzierjen e sheqerit për natën.

Nata ishte tmerrësisht e ftohtë. Të nesërmen në mëngjes, shkopi që ai e përzihte sode ngriu në përzierje.

Молодой изобретатель  лизнул    смесь на  палке. Он назвал это “Epsicle”, назвав его в честь себя. Затем он начал продавать свою стряпню   соседям и друзьям . Они все наслаждались сладким лакомством. В 1924 году он запатентовал свое изобретение и переименовал его ы  “эскимоXCHARX.

Cookies për çokollatë 9

Në 1930, Ruth Wakefield shpiku një cookie çokollatë chip. Ju mund të habiteni se si një trajtim i tillë i shijshëm mund të ishte krijuar rastësisht.

Pasi ishte në një tavernë, ajo gatuante biskota me çokollatë për mysafirët e saj të shumtë dhe zbuloi se kishte mbetur jashtë çokollatës, një nga përbërësit kryesorë. Në vend që të vraponte në dyqan për të blerë çokollatë, ajo copsonte çokollatën e Nestle dhe e vendosi në brumë të biskotave.

Ajo supozonte se Nestle i çokollatës do të përhapet, por kur të ishte pjekur në furrë, mund të shiheshin kokrra. Pas kësaj, ajo doli me një cookie çokollatë chip. Ky gabim i vogël krijoi një industri të tërë në historinë e ushqimit në Amerikë.

8 Ice

Në 1904 vit Arnold Fornaciu krijoi kone për akullore. Biznesi ishte në rritje në atë ditë të nxehtë të verës, dhe në fund Arnold vrapoi nga syzet. Për fat të mirë, konfeksioni ishte afër dhe erdhi në shpëtim për të shpëtuar Arnold.

Kuzhinier pastë tregoi Arnold se si të dele kon, e cila u mbajt lehtë мороженое. Ishte një mënyrë e lezetshme për akullore, dhe klientët e Arnold ishin të kënaqur.

Ne të gjithë mund të falënderojmë Arnold Fornaciu dhe kuzhinier për këtë shpikje të madhe.

7 Sandwich

Në 1700-të, John Montague zbuloi se dy feta bukë me marule, domate, qepë dhe mustardë brenda është një pjatë e shijshme. Ka shumë versione që shpjegojnë pse dhe si u bë një sanduiç.

Një përrallë popullore është se John Montague luajti shumë. U deshën shumë kohë që ai nuk mund të linte një lojë kartele. Prandaj, shpesh më kërkoi të vendosja mish në mes dy feta të holla të bukës. Kështu, ai mund të hante ushqim pa përdorur një pirun dhe mos i prish duart e tij, duke prekur mishin.

Një tjetër version i kësaj historie është se Montague ishte ulur në tryezën e tij për disa orë, duke u përpjekur të krijonte një vakt që mund ta mbushte shpejt stomakun e tij. Në fund, ai doli me një sanduiç.

Me kalimin e kohës, njerëzit mendonin për llojet e ndryshme të sanduiçeve që hamë sot. Tani njerëzit mbushin sanduiçe me mish, perime, salca dhe madje bëjnë nga lloje të ndryshme të ëmbëlsirave.

6 Tofu

Duke u ngarkuar ...

Shumë tregime janë spekulime se pse dhe si ishte shpikur tofu, por këtu është një nga më origjinale. Sipas legjendës, kineze e lashtë kuzhinier rastësisht rënë një copë fundi në një tigan me qumësht soje.

Sot, njerëzit hanë tofu si një zëvendësim të mishit, ose thjesht si një variant i ushqimit të shëndetshëm vegjetarian. Tofu është gati në shumë enët aziatike.

5 Patate të skuqura patate

Në 1853, George Krum punoi në shtëpi pranë një liqeni pranë Saratoga Springs. Ai ishte një kuzhinier dhe donte të përmbushte urdhrat e klientëve të tij pa ndonjë mangësi. Pasi klienti urdhëroi një pjesë të patate të skuqura, por jo yndyrë.

Kërkesa e tij u mor seriozisht dhe kuzhinieri e përmbushi urdhrin e tij. Për fat të keq, partia nuk ishte në pëlqim të konsumatorit. Kjo ndodhi një herë ose dy herë, çdo grumbull nuk ishte mjaft i hollë për klientin.

I lodhur nga ankesat, Xhorxhi mori patatet dhe e prerë atë aq lehtë sa mundte. George skuqur patate kripur kripë, duke u përpjekur të mirë për t'i bërë ato të shijshme të jetë e mundur.

Ai i solli ata tek klienti dhe shpresonte që kjo parti ta kënaqte atë. Klienti me të vërtetë i pëlqente dhe ky produkt i ri quhej patate të skuqura.

4 Cornflakes

Në shekullin 19, William dhe John Kellogg krijuan thekon misri. Dy vëllezërit punuan në sanatoriumin e Battle Creek, ku ata ishin të shqetësuar për ushqim të shëndetshëm.

Një ditë, Kellogg po kërkonte një zëvendësim të bukës dhe u ndal në grurin e zier. Për fat të keq (por për fat të mirë për ne), ata gatuan kokrra shumë të gjatë. Së fundi, ata pjekur atë, dhe zhurmë! Doli bukë drithi!

Shumë mendonin se ishte e shijshme, por Kellogg e dinte se ata mund ta bënin më mirë. Vëllezërit zëvendësuan grurin për grurë dhe kështu u krijuan thekon.

3 Slips

Në fund të 1950-ve, Omar Knedlik shpiku atë që ne të gjithë e dimë dhe dashuri-Slippers. Ndoshta ju keni provuar këtë pije të shijshme në filma. Por ae dini historinë e shpikjes së sodës?

Krahasuar me sot, makinat e shpërndarjes sode nuk ishin mjaft të besueshme. Një ditë, një shishe sode nga frigoriferi ishte mbërthyer në Knedliq.

Knedlik vazhdoi të derdhte sode në gota dhe e quajti atë lëng!

2 Pellets ëmbël

Në 1988, mikrobiologu Kurt Jones shpiku një rostiçeri të ëmbël në formën e balls. Jones u përpoq të kuptoj se si t'i ushqejnë lopët më shpejt dhe më lehtë me ushqim më pak. Ai ngriu ushqimin përafërsisht -212 gradë Celsius (-350 ° F), dhe fishekët lehtë mund të ushqeheshin me lopë.

Jones zbuloi se e njëjta metodë mund të përdoret edhe me ushqimin e njeriut.

1 Coca-Cola

Në 1886, John Pemberton shpiku Coca-Cola. Ai ishte një veteran i plagosur dhe i varur nga morfina. Pemberton donte të krijonte një zëvendësues të morfines për të lehtësuar varësinë e tij. Ai eksperimentoi shumë herë, derisa arriti me një formulë, me një kokainë të vogël dhe një arrë kolai.

Në këtë ditë, Coca-Cola është një markë e njohur e dhisë, e cila shitet në të gjithë globin. Ju mund të merrni këtë pije në kinema, në festival, në dyqan, kudo në botë!

Unë jam një djalë i ri dhe më pëlqen të shkruaj për ndonjë gjë dhe gjithçka! Më pëlqen të krijoj tekste, sepse ai kombinon dy nga hobbet e mia në një!

(Totali i shikimeve: 222 Koha, vizitat 1 në ditë)

Përhapeni dashurinë

Postimet e ngjashme 2X:

Dëshmitari në rastin "REB", i cili pranoi gjatë marrjes në pyetje në transportin e parave, refuzoi të dëshmojë në gjykatë
Në ditën e dytë të gjykimit, udhëheqësit e sindikatës REP, Gennady Fedynich dhe Igor Komlik, vazhdojnë të vënë në pyetje dëshmitarët. Dëshmitari Nikolai Gerasimenko tha në gjykatë se ...
Pse besoj sekretarin e shtypit të Lukashenkës
Sekretari i shtypit i kreut të Bjellorusisë Natalia Eismont i bëri thirrje raporteve të disa mediave se Alexander Lukashenko u shtrua në spital me një goditje, "absurditet i plotë", dhe personalisht i thashë ...
"Nezigar" - kjo është serioze? Çka ka shkruar ky kanal në lidhje me Bjellorusinë dhe atë që duket të jetë e vërtetë
Kanali rus i telegramit informoi 30 korrik se Alexander Lukashenko thuhet se kishte një goditje dhe se ai kishte shkallën 3-të të dyenabet. Zyra e shtypit e Lukashenkës është ...
"Në rastin e një vendi të lirë për zyrën e presidentit". Kush do ta zëvendësojë Lukashenkën me Kushtetutë?
Një numër i mediave të huaja shpërndanin informacionin që Alexander Lukashenko kishte një goditje. Zëdhënësja Natalia Eismont tha për Lirinë se kjo ishte absurditet absolut. Sipas Natalia Eismont, ...
Lukashenko u shfaq në hapësirën e informacionit pas thashethemeve të një "goditjeje"
Alexander Lukashenko pranoi raportin e Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Minsk Anatoli Ichachanka. Sipas BelTA, takimi diskutoi ecurinë e fushatës së korrje në rajon, zhvillimin e ...

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *