"Un copac este căutat ca soție." Analiștii financiari din Minsk revitalizează apicultura în regiunea Gomel

Să auzi cântecul albinelor și să se asigure că ursul era în pădure - două vise ale cetățeanului din Minsk, Ivan Osipov. El sa îmbolnăvit de bortnichestvo cu aproximativ o duzină de ani în urmă. Acum urcați la înălțimea 11-metru pentru a vă îngriji punțile care cântăresc sub kilograme 100. Împărțind timpul dintre zona Loevsky și capitala, el subliniază: un călăreț poate rămâne fără miere, iar barba este un mod de viață.

Ivan Osipov este un om elegant de ani 33 care lucrează ca economist într-o companie de consultanță. El efectuează analize de piață și pregătește documente pentru întreprinderile și investitorii străini din Belarus. În același timp, Ivan Osipov este un bortnik, un descendent al unei tradiții care dispare și o întreagă filozofie a relațiilor cu natura.

Povestea a început în copilărie, când bunicul și tatăl meu au fost învățați să asculte pădurea și să-i înțeleagă limba.

"Ochiul urmărește fiecare schimbare - este lăsat din sat: porumbelul zboară în oraș - o să mă duc la dracu '. O pasăre ciudată a zburat - și o prindă pe cer, o veveriță a alergat - și ochiul este deja acolo ... La urma urmei, în pădure, ascultă totul, prindeți fiecare accident ", spune el.

Despre bortnichestvo Ivan învățat, când un adolescent a scris în satul natal proverbe, zicări și tradiții, a studiat fiecare bucată de pământ. Au povestit despre bortnikov și a căutat urme în satele din jur și în satele din jur.

Ivan Osipa
Ivan Osipov

"Am observat că, deși în jur sunt păduri și albine sălbatice, calorii nu sunt acolo", spune Ivan. - Sa dovedit că nu le-am găsit: ultimul din satul nostru, tradițional, bortnikul ereditar a murit în 30-uri. Ultimele două punți au ars 2-3 acum un an. "

Ultimul din satul nostru, bortnikul ereditar tradițional a murit în 30-urile

Acum sunt noi în pădure - au fost deja atârnate de Ivan însuși. Armele ocupă aproape tot timpul liber: scoate punțile sau țese lama - un dispozitiv pentru matsavan pe un copac sau merge pe pădure, căutând un loc bun pentru albine. În mod regulat, conduceți kilometri 300 - în satul din cartierul Loevo al conacului zedava.

Deja 12 ani, cu studenți, Ivan Osipov efectuează cercetări etnografice.

"Am făcut publicații de mai mulți ani, găsesc imagini și filme video - de exemplu, filmul 1939 al anului, împușcat de oameni de știință polonezi, în apropiere de Pădurea Grodno. El este singurul, numit "Bortnichestvo", - spune Ivan Osipov.

În ambarcațiune este cel mai admirat de munca albinelor și de entuziasmul de a "aranja" cu ea și de a se stabili în pachet. Și cel mai mare vis este să auzi cântecul albinelor, care, potrivit istoricilor, apicultura, uterul cântă seara la albinele sale, dacă nu se întorc.

Pentru a răspândi ambarcațiunile, Osipov a fondat "Frăția Barefooters", el și un membru al Societății Etnografice Studențești.

Ascultă muzica - de la nafoliță la cântece tradiționale și metal, vizionând uneori filme. Dar acest lucru este rar.

Bortnichestvo nu câștigă - acesta este principalul lucru pe care trebuie să-l cunoașteți. Această ocupație tradițională îi ia tot timpul, dar bortnikul poate rămâne fără miere. În primul rând, el nu colectează miere, dar îi pasă de albine.

"Oamenii spun:" Nu mănânc acea dragă. Voi lua-o dacă albinele vor da surplusuri ", explică Ivan bunurile exponenților etnografici. Bortnik trebuie să protejeze punțile și albinele de dăunători, să le corecteze pe copac, să se asigure că puntea nu este putredă și nu se sparge.

"Ei spun: pentru a avea miere, trebuie să urci două sute de ori și să coborâți de două sute de ori. Ridicați-vă, uitați-vă, reveniți la dispozitivele de nevoie, urcați înapoi. Pentru o zi veți avea timp să examinați punțile 6, dacă cineva este sofisticat - 10. Și pot avea un 40 bortnik, și chiar 80, din care 10-20 este populat, - spune Ivan. - Uneori, te urci și vezi: poți lua 30 grame - și le lași la albine. Prin urmare, bortnikov tradițional numit uneori excentrici. Dar aș spune că aceasta este o ocupație onorabilă, un stil întreg de viață ".

Pentru fabricarea de wrestling, există o tehnologie specială, dar este important, în primul rând, să depășească pefaktsiyanizm și au răbdare.

Efectuarea unei punți este dificilă, pentru că lucrați ca un săpun

"Este greu să faci o punte, pentru că lucrezi ca un săpun - nu poți pierde o gaură suplimentară sau o crăpătură. Încercând să facă totul perfect, am ani 5 nu a putut lua. Dar apoi m-am dus într-o expediție și am început să studiez într-un bortnik ereditar ", a spus Osipov. - Ca urmare, prima mea punte nu a fost făcută de mine, ci de natură. Era un pin, a cărui sarcave era putred și căzută. Tocmai am făcut placi de sus și de jos și le-am agățat.

Puntea a fost atârnată de patru persoane: au ridicat greutatea în kilometri 100 la o înălțime de metri 5. Aproape au trait albinele sălbatice. Nu le plăcea casa și, prin urmare, pachetul era populat de viespi și păianjeni. În toamnă, acea punte va fi abandonată.

Bortnichestvo este un proces în care o persoană nu afectează aproape nimic, dacă nu găsește un copac bun.

Arborele drept este căutat ca soție

Se încarcă ...

"Copacul drept este căutat ca soție: trebuie să iasă în evidență printre altele. Lemnul de mărfuri, chiar și copacul din parc nu va funcționa. Kucharavae potrivite, neuniforme, cu ramuri mari. Numai pădurea în care există copaci cu goluri naturale, în cazul în care un copac și pe 50, și pentru 100 ani "se va potrivi", spune Ivan.

Potrivit lui, monas, în care un pin, pentru locurile noastre este nefiresc și nu atât de potrivit pentru albine.

"Ceva a crescut, a căzut, a căzut - ar fi fost mai bine. În pădurile naturale, există mai multe plante, inclusiv plante de miere. "

Bortnichestvo - cunoscută din pescuitul secolelor V-VI, care dispare în Belarus. Anterior, a fost aproape în fiecare sat, dar războiul și urbanizarea a redus numărul de bortnikov.

"Cunoștințele și cunoștințele tradiționale sunt, de obicei, transmise fiului sau nepotului bunicului său. Uneori fiul spune că nu-i interesant să plece în oraș ", notează Ivan Osipov.

Dar în unele sate tinerii stau și învață din anii 12-13. În Eksedytsyah, după ce au trăit ani înainte de 40, ei spun: "Tânăr ca mine, nu era interesant pentru mine". Bortnikov se află în regiunea Braslav sau Vitebsk, în regiunea Goradzenskiy și în alte regiuni, dar nu pe întreg teritoriul Belarusului. Ambarcațiunea este mai bine păstrată în Polesie: satele întregi sunt implicate în acest lucru.

"Într-un sat din 4000, poți fi 20-30 bortnikov și 100 - familii întregi. Și există sate pentru oamenii 15 - și toată lumea este implicată, chiar și fără picioare ", - spune Osipov.

La Polesie, de la bunicii sau chiar străbunicii la bortniki moderni, au trecut chiar instrumente. Lyaziva sau jen, este un dispozitiv realizat din piele sau frânghie cu o parte din lemn. Ea bortnik se stabilește, dacă urcați pe un copac, și acolo atârnă, gaydayuchsya, ca pe un leagăn. Asemenea dispozitive sunt atent, curățate și șterse cu gudron.

"Aș spune că tradiția este vie și păstrată, deși nu pe întreg teritoriul Belarusului. Dar aproape a dispărut comunitatea - și întreaga lume. În ea există, de exemplu, legea obișnuită, care a fost descrisă în statutul GDL, dar a rămas între oameni ", - spune sursa.

Bortnik nu ar trebui să ia pe altcineva: chiar dacă bătrânul a murit și nu a dat o punte nimănui, celălalt nu o va atinge, puntea va cădea și va putrezi. Nishchytselya albine - pchaladzhera - au fost considerate un astfel de hoț, ca și cum ar fi omorât un om, iar albina a fost numită o ființă asemănătoare cu Dumnezeu.

"Un alt obicei este să tratezi pe cineva pe care la întâlnit pe drum din pădure cu miere. Ei spun: "Nu eu am fost cel care l-am adunat, dar albina a adunat-o, am luat-o de la ea și ar trebui să o împărtășesc. Acesta aparține tuturor. " Trecătorul, la rândul său, nu poate refuza ", - spune Bortnik.

Legea obișnuită, consideră Osipov, are un loc în lumea modernă. Este ca și codul intern al unei persoane care obligă să fie harnică, curajoasă și nu face nici un rău: nu aruncați gunoi și nu colectați separat hârtie și o clapetă.

"Legea obișnuită nu ne-a fost transmisă așa - bunicii nu au avut un dans - dar ne-au învățat să ne comportăm".

Cea mai dificilă întrebare este despre locul bortnichestvo în lumea modernă. Polonezii tineri se angajează în renașterea și studiul pescuitului, în Ucraina și Bashkiria există bortniki ereditare, în Bashkir zakaznik "Shulgan Tash" primesc chiar și bani pentru el. Bortnichestvo este încă o industrie forestieră, dar nu mai este o formă de activitate comunitară, cum ar fi 100 ani în urmă.

Într-un moment în care 70-80% din oameni trăiesc în orașe, apicultura dobândește trăsăturile unui angajament de mediu mai asociat cu susținerea biodiversității decât obținerea unui produs.

"Bortniki a stabilit odată Rezervația Polessky cu berze negre. Cum? Acoperișul păsărilor de calorii utilizate pentru cuiburile lor. Cel de-al doilea exemplu este faptul că albina sporește productivitatea pădurii cu 10-15%, deoarece este principalul polenizator și formează o sămânță mai puternică, ajută pădurea ", explică Ivan Osipov.

Apicul crește productivitatea pădurii pe 10-15%

Unul dintre visele apicultorului este legat de biaraznastaynatsyu: un urs trebuie să apară în pădure - este principalul proprietar.

"Acesta va fi un punct, dacă puteți spune că există armonie", spune omul.

A doua funcție importantă a bortnichestvo este de a ajuta oamenii să caute armonia. Procesele naturale vii, acordați atenție relației dintre plante și animale.

Pentru a sublinia valoarea bortnichestvo, în 2017 a fost recunoscut ca un element al patrimoniului intangibil al Belarusului, în prezent se desfășoară activități care includ silvicultura în Lista patrimoniului mondial UNESCO. Dacă fac o decizie pozitivă, atunci acesta va fi un mare pas înainte pentru păstrarea tradițiilor apiculturii - acesta este sigur Ivan.

svaboda.org

(Numărul total de vizualizări: 161 Ora, vizitele 1 pe zi)

Împărtășește dragostea

Articole similare 2X:

Martorul din cauza "REB", care a mărturisit în timpul interogării în transportul banilor, a refuzat să depună mărturie în instanță
În a doua zi a procesului, conducătorii sindicatului REP, Ghenadi Fedynich și Igor Komlik continuă să pună la îndoială martorii. Martorul Nikolai Gerasimenko a declarat în instanță că ...
De ce crede secretarul de presă al lui Lukașenka
Secretarul de presă al președintelui Belarusului, Natalia Eismont, a făcut apel la unele mass-media că Alexandru Lukashenko a fost spitalizat cu un accident vascular cerebral, "prostii complete", iar personal i-am spus ...
"Nezigar" - asta e serios? Ce scrie acest canal despre Belarus și ceea ce pare a fi adevărat
Analogul canal de telegrame anonime a informat 30 iulie că Alexander Lukashenko ar fi avut un accident vascular cerebral și că are gradul 3 de dyenabet. Biroul de presă al lui Lukașenka este ...
"În cazul vacanței la funcția de președinte". Cine va înlocui Lukashenka prin Constituție?
O serie de instituții de presă străine au distribuit informații că Alexandru Lukașenco a suferit un accident vascular cerebral. Purtătorul de cuvânt, Natalia Eismont, a declarat pentru Freedom că aceasta a fost o prostie totală. Potrivit Natalia Eismont, ...
Lukashenka a apărut în spațiul informațional după zvonuri despre un "accident vascular cerebral"
Alexander Lukashenko a primit raportul președintelui Comitetului Executiv al Oblasti din Minsk, Anatoly Ichachanka. Potrivit BelTA, întâlnirea a discutat despre progresul campaniei de recoltare din regiune, dezvoltarea ...

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *