Прво, спаси го заложникот, - експерт за инцидентот во Заславл и светската практика

Украинскиот експерт за безбедност Сергеј Shaboўta верува дека на местото на несреќата во Белорусија Zaslavl земање заложници во просториите на банката и убиството на нејзиниот татко-играч одразува меѓународните трендови за борба против ваквите злосторства.

"За жал, може да се случи елиминирање на напаѓачот како една варијанта на специјални операции, а тоа не може да се смета како единствен и неправилни настан. Мора да се разбере дека кога постои земање заложници, напаѓачот е на некој состојба psyhapatychnym и се предвиди своите постапки, за да го убеди да се некој вид на процес на преговори - задачата не е секогаш возможно, "- рече" Слобода " Сергеј Шабота.

Зошто се обидувате да го спасите животот за напаѓачот?

Сергеј Shabovta
Сергеј Шабота

Во исто време, според него, во вакви случаи, по правило, тие се обидуваат да го спасат животот на криминалецот со цел да ги разберат неговите мотиви и извори на акции.

"Ако однесувањето на напаѓачот покажува дека тој е несоодветен и дека е подготвен да ги уништи заложниците, тогаш одлуката е одобрена за нејзино отстранување", рече експертот.

На прашањето, спроведувачи на законот треба да ги земат предвид во овој случај оние околности што заложниците биле ќерка на напаѓачот, а бремената, Сергеј Шабота одговорила:

"Тешко е да се даде целосна проценка на ситуацијата. Може да се замисли само стресот во кој самата ќерка и последиците за нејзиното идно дете, па дури и смртта на нејзиниот татко ... Најверојатно овој конфликт имал некакви мотиви поврзани со семејството или нешто друго. Но, во секој случај, тоа можеби беше демонстрација на некои барања.

Јас не ги знам деталите, но повторувам - се донесе одлука и одговорност за употреба на оружје да го порази претпоставува spetsaperatsyі главата, а тој да дејствува во согласност со ситуацијата. Критикуваат активностите на спроведувачи на белоруски закон во prafesіyanalіzme јас не се сомневам во мојата ситуација ќе биде непрофесионално, затоа што јас не ги имаат сите на динамиката на развојот на ситуацијата и не се знае времето врз основа на кој беше одобрен од страна на одлуката за употреба на оружје parazhennne ".

Зградата во Zaslavl каде што се случил инцидентот
Зградата во Заслављ, каде што се случи инцидентот

Експертот не ја исклучува дека во времето на одобрувањето на одлуката за ликвидација на напаѓачот веќе беше очигледно дека животот на заложниците бил под закана.

"Лицето кое го заробило заложникот, вооружено со ладно оружје, веќе ја преминало законската линија во овој момент, и тој се смета за криминалец, а неговите постапки се кривични. Затоа, сите предвидувања за развојот на ситуацијата се засноваат на ова, а не на фактот дека тој одеднаш се чувствува и почнува да се однесува поинаку. Овој развој на настани е многу редок ", додаде Сергеј Шабота.

Слични случаи во Украина, кога напаѓачите не беа убиени

Во Украина во текот на изминатите неколку месеци, исто така, се случи дека тие се заложници:

Се вчитува ...

  • Во декември 2017 година во Харков, еден човек се закани дека ќе ја кренат оградата на Ukrposhta, преземајќи 11 заложници, вклучувајќи ги и децата 2. Тој не ги изрази своите барања.
  • Во Cherkassy во февруари 2018, за време на претресот на станот на осомничениот во нелегална трговија на оружје запленети полицијата, а во мај во истиот град, човек зеде како заложници заменик регионалниот совет и го застрелал.
  • Во јули 2018 во регионот Ивано-Франковск, турски државјанин ја зеде својата поранешна цивилна сопруга како заложник и ѝ се закануваше со убиство, ако не се согласи да продолжи со врската.

Во повеќето од овие случаи, напаѓачите ги искажаа своите барања, но сите натрапници беа уапсени како резултат на воените операции.

Нема упатства за секој случај

"Секоја ситуација - различни. Треба да се сфати дека напаѓач доаѓа во судир со законот во конфликт со своите животи. Тоа може на прв мислат дека криминалот ќе бидат симулирани, а потоа и во следењето на состојбите и предвидување било сериозни последици за себе може да се промени нивните тактики, оди во длабока состојба на ментална транс и да почнат да дејствуваат несоодветно. да го пресмета и да видиме што може да биде само во одредена ситуација, и шефот spetsaperatsyі треба да се процени и да ги земе предвид голем број на околности ", - вели експерт за безбедносни прашања.

Одред на специјалните полициски сили за време на операцијата во Zaslavl
Посебен милициски одред за време на операцијата во Заславл

Сергеј Шабота нагласи дека во сите земји, во случаи на заложници, добро обучени специјални единици работат, а не патролираат полицајци кои се фатени во близина.

"Напиши инструкции за секој случај - задачата е нереална. Треба да се има на ум дека ситуацијата со земање заложници се развива многу динамично и неочекувано. Како резултат на тоа, конечната одлука ја донесува раководителот на одделот. Како по правило, тоа се луѓе чија компетентност и објективност на одлуката никој не се сомнева. Ова е практика на сите светски услуги и специјални единици ", вели Сергеј Шабота.

Како дејствуваат за време на земањето на заложници во банките?

Според експерт, во Европа, експерти за банкарска безбедност се фокусираат првенствено на спасувањето на животот на заложниците во каква било кризна ситуација.

"Животот е главната вредност, па банките добија право да соработуваат (со напаѓачите) - тоа значи дека сторителот бара пари, а потоа ги исполнува неговите барања. За европските банки, ова прашање сега е некомплицирано, бидејќи тие веќе долго време се префрлиле на промет на пари во електронска форма, и готовина во банки - минимум.

Покрај тоа, на безбедносните професионалци се разбере дека видео мониторинг, кој е во секоја филијала на банка и околните области, при што во секој случај да се утврди идентитетот и кривично и возила, партнери и така натаму.

Европејците сметаат дека земаат заложници во банка само на еден начин: како да сторат сé за да ги натераат луѓето да живеат. Сите последици и штети ќе бидат покриени од осигурителните компании, а главниот акцент е на системот за видео мониторинг, кој ви овозможува да ги идентификувате, пронајдете и притворите криминалците. "

Сергеј Шабота дипломирал на Високото поморско политичко училиште во Киев, служеше во Црноморската флота. Сега работи во областа на безбедноста, експерт, претседател на Сите-украинската асоцијација на оператори на безбедносните пазари.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 225 Време, 1 посети на ден)

Се вчитува ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *