Бранителите на Курапат повикаа на бојкот на сите ресторани во Заидас

Гостинските Kurapaty изрази скрипта бојкот Минск ресторани бизнисмен Леонид Zaydesa кој одбива да ги покрие забава комплекс "Ајде да јадеме" во близина на Kurapaty.

Еден од иницијаторите на протестот Paval Sevyarynets рече дека сега почнува општа бојкот на ресторан, "Ајде да јадеме", и во јули 19 активисти ќе протестираат ресторанот "Гранд Kushavel".

Посетителите ќе добијат информации за тоа што Заидес го прави во Курапати и препорачливо е да не ги посетуваат своите ресторани.

Покрај тоа, писма ќе бидат испратени до главните добавувачи на храна и пијалаци со предлог да се прекине поддршката "бизнис на коски". Ако овие жалби се игнорираат, кампањата ќе почне да повикува на бојкот преку социјалните мрежи.

Исто така бранителите Kurapaty се случува да побараат странските амбасади не даде визи на приватни сопственици на ресторани, шумарите, кои пишуваат пријави и врши репресалии против бранителите Kurapaty; оние кои се со поголема веројатност да се вклучат во луѓе или да учествуваат во овој бизнис; и најактивните посетители.

Се вчитува ...

Претседателската администрација подготвува соопштение во кое се бара да извршат увид и ревизија на претходната дозвола за управување со ресторанот до местото на извршување.

Kurapaty отпор-2018
Kuropatskiy soprotivlenie-2018

"Нашиот бојкот ќе биде ненасилен", истакна Павел Северинец. "Насилството доаѓа од сопствениците на ресторанот, а не од нас".

Во пресрет на претседателот на Белорускиот народен фронт Григориј Костушев рече дека договорот со организацијата на преговорите меѓу припадниците на јавноста и сопствениците на ресторанот "Ајде да одиме" стигна до ќорсокак.

Она што е важно да се знае за протестите против новиот ресторан во Kurapaty

• Ресторанот стои на 50 метри од местото каде што се извршени масовни егзекуции во 1930. Казнениот НКВД казнив овде, според различни проценки, од 30 илјади до 250 илјади луѓе.
• 28 Може да достави дописник на Либерти на територијата на комплексот, каде што ја виде подготовката за брзо отворање на ресторанот.
• Јавни активисти секој ден од 31 May може да собира забавен комплекс, барајќи негово затворање.
• 1 Јуни во ресторанот "Ајде да јадеме" почнаа да се рекламираат на интернет.
• Ресторанот "Ајде да јадеме" во Kurapaty наводно заработил вечер 5 јуни.
• 27 јуни, посетителите на рестораните на автомобили беа претепани од страна на активистот Леонид Кулаков, имаа фрактура на рака.
• Претседател на Белорускиот народен фронт Григориј Костушев 13 јули извести за некои аранжмани со сопственикот на ресторанот, но какви договори - сеуште не се рече.
• Изградена е забавен комплекс наречен "Булбаш сала" во 2012 во заштитеното подрачје Курапат. Во 2014, безбедносната зона беше намалена.
• Првата јавна заштита на Курапат се случи во 2001-2002 кога младите протестираа против проширувањето на кружниот пат низ тракт. На почетокот на 2017, активистите го бранеа Kurapaty од изградбата на бизнис центар.

Репресии на Сталин и Курапат

Во Белорусија масовната репресија започна кога болшевиците дојдоа на власт во 1917. И заврши кога Сталин починал - во 1953. Истражувачите веруваат дека биле подложени на најмалку 600 илјади луѓе. Според други проценки, оваа бројка достигнува 1,4 милиони. Но, точниот број е непознат - КГБ сè уште не ги обелодени архивите. Според различни проценки, од 30 до 250 илјади луѓе казнени лица од НКВД биле убиени од 1937 за 1941 години во Kurapaty - шума во близина на Минск.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 269 Време, 1 посети на ден)

Се вчитува ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *