Владимир Бережков стана директор на Федерацијата на хокеј на мраз

Владимир Бережков беше назначен за нов спортски директор на Белоруската хокеј-федерација (ФББ), пишува Tribuna.com.

Владимир Berazhkou беше ко-основач и главен уредник (-1995 2014) прв Белоруски независна спортски весник "Pressball" во 2014 2015-години - генерален менаџер на хокеј клуб "Динамо-Минск".

До февруари Бережков беше ангажиран во интернет проекти во редакцијата на "Советска Белорусија" и поднесе оставка по Александар Лукашенко назначен нови лидери на државните медиуми. По неговото разрешување Бережков зборуваше Слобода што не знае што ќе направи понатаму.

Управувањето со хокеј клуб "Динамо-Минск" заврши со кривичниот случај Бережков. Во август 2015 Бережков беше притворен и се ставени во затворскиот центар Минск № 1 врз основа на сомневање за проневера на пари од хокеј клуб. Во април 2016 Бережков објавен од притвор, во јули истата година е кривично дело против него беше прекината.

Раководството на федерацијата се промени по поразот на Светското првенство

Претходниот спортски директор на ФББ беше Владислав Клочков, причините за негово разрешување не се повикуваат.

Генадиј Savilov
Генадиј Савилов

Поранешен претседател на ФББ Семен Шапиро 28 јуни поднесени во пензија. Беше заменет од поранешниот хокеј играч на репрезентацијата на Белорусија Генадиј СавиловКој сега игра за тимот на претседателот на Белорусија и МТМ хокеј клуб ( "Светот на тешки мотори." FHB конференција едногласно одлучува со гласање. По едногласна избор за претседател на FHB Savilov рече дека прв приоритет за федерацијата ќе биде враќањето на тимот од Белорусија во елитната дивизија .

На Светското првенство во хокеј во 2018, тимот на Белорусија предвреме ја напушти светската елита. Заминување на Белоруски национален тим во Првата лига за прв пат имаше 15 години.

За време на турнирот имаше тренерот замена шеф на Белоруски национален тим по поразот на францускиот тим беше измени Канадски специјалист Дејв Луис. Неговиот помошник Сергеј Пушков не може или не имаат време да се допре до играчите, не противникот не го почувствувала Белоруски отпор.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 198 Време, 1 посети на ден)

Ширете љубов

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *