Украински инвеститор потврдува повлекување од фабриката Орша, национализирана во Белорусија

Zaparoska Motor Sich очекува дека во текот на следната недела ќе биде во можност да се согласат со условите за пренос на својот удел во Оршан фабрика за поправка на авиони на белоруската држава.

  • "Познато е дека претседателот на Белорусија Александар Лукашенко беше во фабриката Орша, даде изјава. Да, ние навистина одиме од таму, а деталите ќе бидат договорени во блиска иднина. Како резултат на тоа, ние сигурно ќе го информира ", - рече директорот на" Мотор Sich "во областа на односи со јавноста Анатолиј Малиш.

Во исто време, тој го остави одговорот на прашањето, предвидува плаќање од страна на белоруската страна на надомест за пренос на акции на компанијата на украински инвеститори: "Во текот на следната недела сè ќе се смета."

Досега, 60% од акциите на фабриката припаѓаа на украинската компанија "Мотор Сич", а 40% - на белоруската компанија "Системи за инвестиции и иновации", сопственост на белоруски бизнисмен Александар Садови. Но 11 Јули Александар Лукашенко најави национализација на претпријатието.

  • За време на посетата на Орша за поправка на авиони Лукашенко рече дека "ова е претпријатие во државна сопственост од денес", бидејќи "повеќе нема овде".
Александар Лукашенко за време на неговата посета на АД "Orsha авионите ПОПРАВКА растенијата"
Александар Лукашенко за време на неговата посета на АД "Орша аеродром за поправка на авиони"

Тој потпиша наредба за "враќање на ефективната операција" на Оршаната фабрика за поправка на авиони, но досега не е објавена - како ќе се случи национализација, е непозната.

Во мај канцеларијата на јавниот обвинител на Белорусија отвори кривично дело во врска со поранешниот генерален директор на АД "Орша за поправка на авиони" и претставници на Пот "Мотор Сич" (Украина).

  • "Причината беше штетата предизвикана од претставници на фабриката до особено голема количина, како и значителна штета на нејзините интереси" Канцеларија на јавниот обвинител.

Оваа година во мај претседателот на "Мотор Сич" Вјачеслав Богуслаев замина за Белорусија за да преговара за промена на белорускиот акционер на фабриката Орша. По разговорите, тој им рече на украинските новинари дека "Мотор Сич" го исполни својот дел од инвестициските обврски "од 110%" и инвестираше околу 20 милиони долари во развојот на фабриката за поправка на авиони.

  • Според Вјачеслав Богуслаев, 2017 година Орша фабрика заврши со профит.

Во април, приватен авион на Вјачеслав Богуслајев, на кој претседателот на "Мотор Сич" полета на собранието на акционери, не може да го напушти аеродромот во селото Болбасово (регион Витебск), каде се заснова фабриката. Потоа беше објавено дека авионот Јак-40, на кој летал во Белорусија, беше уапсен од страна на белоруската страна, со цел да го принуди Богуслав да ги напушти финансиските тврдења на белоруската фабрика.

Коментирајќи за слободата за состојбата со авионот, директорот на "Мотор Сич" во врска со односите со јавноста Анатолиј Малиш рече:

  • "Авионот не беше уапсен. Не му беше дозволено да лета. Но сега авионот е веќе дома, имаме. "

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 216 Време, 1 посети на ден)
Ширете љубов

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *