Бранителот Курапат: милицијата со Аккреин беше отпуштена и затворена за поддршка на демонстрантите

Полицискиот службеник Михаил Громико од притворниот центар во улицата Акрестн се приклучи на одбраната на Курапат 30 јуни. Кратко потоа, полицаецот бил отпуштен и осуден на административен притвор, кој служел таму каде што служел неодамна.

Ова беше објавено од 12 јули активист Леонид Кулаков на тркалезната маса за заштита на Курапат, пишува "Ново време".

Датумот на разрешување и судење на Михаил Громика не беше повикан. Познато е дека мора да биде објавено на 11 јуни.

Во почетокот на јули, членовите на 6 на акцијата во близина на ресторанот "Ајде да јадеме" беа осудени на административни апсења. 4 јули за заштита на Kurapat, исто така, го казни претседателот на партијата БПФ Григориј Костушев и еден од лидерите на движењето за солидарност "Заедно" Вјачеслав Сиучик.

Зад решетките остануваат други бранители на Курапат: Максим Вињарски и Алексей Турович, го осуди 4 јули за 10 дена.

Она што е важно да се знае за протестите против новиот ресторан во Kurapaty

  • Ресторан "Ајде да јадеме" во Kurapaty наводно заработил во вечерните часови 5 јуни.
  • Јавни активисти секој ден од 31 квасец спасување забавен комплекс, барајќи неговото затворање.
  • 1 јуни ресторан "Ајде да јадеме" започна да се рекламира на интернет.
  • 28 Дописник на мајска слобода падна на територијата Комплексот, каде што ја виде подготовката за брзо отворање на ресторанот.
  • 27 јуни, посетителите на ресторанот на автомобили победи активист Леонид Кулаков, тој има фрактура рака.
  • Сè уште не е познато кој е сопственикот на ресторанот. Нејзината адреса се совпаѓа со адреса на LLC "Amizbel", нејзините претставници не одат во контакт. Претходно пријавени, дека комплексот припаѓа на компанијата "BelRastInvest".
  • Ресторанот стои зад 50 метри од местото каде што е во 1930-e имаше масовни егзекуции. Казнените лица на НКВД застрелани тука од 30 илјади до 250 илјади луѓе.
  • Изградбата на забавен комплекс наречен "Булбаш сала" започна во 2012 година во заштитеното подрачје на Куропат. Во безбедносната зона 2014-m намалени. Историја на градежништво и борба тука.
  • Првата јавна одбрана на Курапат се случи во 2001-2002, кога младите протестираа против проширувањето на кружниот пат низ тракт. На почетокот на 2017, активисти бранеше Kurapaty од изградбата на бизнис центар.

Репресии на Сталин и Курапат

Во Белорусија масовната репресија започна кога болшевиците дојдоа на власт во 1917. И заврши кога Сталин починал - во 1953. Истражувачите веруваат дека биле подложени на најмалку 600 илјади луѓе. Според други проценки, оваа бројка достигнува 1,4 милиони. Но, точниот број е непознат - КГБ сè уште не ги обелодени архивите. Според различни проценки, од 30 до 250 илјади луѓе NKVD казни shot со 1937 за 1941 години во Kurapaty - шума во близина на Минск.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 326 Време, 1 посети на ден)

Ширете љубов

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *