Или не му наштети на голем музички фестивал во Минска ботаничката градина? Верзии на администрацијата и екологистите

Минатиот викенд во ботаничката градина во главниот град беше домаќин на голем музички фестивал "Стерео викенд со ново радио". Фановите на музичкиот фестивал беа ценети за добрата програма и организација, недостатокот на линии, големиот простор, љубезната безбедност. И "зелените", еколозите, критикуваа: Ботаничката градина е научна лабораторија на Националната академија на науките, покрај музиката исплашена и птиците, тревниците и тревниците.

Слободата ги претставува ставовите на двете страни - раководството на Ботаничката градина и еколозите.

Фестивалот "Стерео викенд со ново радио", каде што дејствуваа Иван Дорн, Манатик, ГусГус, АТЛ, "Браво", предизвикаа бурна дискусија во социјалните мрежи. Некои беа незадоволни: Ботаничката градина не е место за вакви фестивали.

Новинарот Татјана Замировскаја, кој живее во САД, пишува"Се чини дека јас сум единствениот кој беше донесен до солзи со слики од фестивалот" StereaLeta Ботаничка "(како автор - MS.). Три сцени, музика лето, среќа, инвазија, насилство ... Но, таму е исто така еден екосистем"

93 хектар на ботаничката градина не се искористи во целост, речиси половина од територијата е оградена со црвена и бела виолина: цветници, гребени, ретки растенија, колекција дендрајагика. Сепак, имаше простор за три сцени, четири судови за храна, забавни зони. Имаше детско игралиште, пазар, хелати, бројни пивчиња. Тоалетите беа поставени повеќе од четири дузина.

Администрација на ботаничката градина: "Сè беше многу културно"

Заменик-директор на Централната ботаничка градина Иван Володко изјави за Слобода дека учесниците и гостите на фестивалот не предизвикале никаква штета на територијата.

"Сè беше многу културно, пристојно. Со такви организатори многу е пријатно да се работи. Зони каде што имаме ретки растенија, колекција од дендрарагија, биле оградени, езерце со лебеди, така што сè е во ред. Тревниците, тревата немаше време да газат.

Можеби имало незадоволство кај жителите на околните куќи, доцна во ноќната музика.

Не мислам дека гласната музика навистина ги исплаши птиците. И на бројните врани, кои се премногу лабави, исплашени, па ние би биле среќни ", се пошегува Иван Володко.

Arnіtolyag: Времето не беше добро избрано

Раководител на јавното здружение "Ахова Птушак Бачкаїшыны" Александар Винчевски изрази мислење дека паркот и ботаничките градини ширум светот се користат за одржување музички фестивали, големи концерти и други масовни настани, но во овој случај времето не беше избрано многу добро.

"Ми се чини дека во почетокот на јули ваквите фестивали се одржуваат рано во Ботаничката градина, ова е доста бучен настан за птиците. И покрај тоа што атракцијата "Супер 8" во близина, во паркот Челюскинцев, гласно рика од пролетта, птиците се навикнуваат на него. Патем, птиците се гнезда дури и во воени подрачја, каде што топови се растреперуваат.

И во овој случај - не беше, не беше, но потоа одеднаш како што даде! Возрасните птици можат да се исплашат и да фрлаат кокошки и гнезда. Пилињата од студот може да умрат, особено во вечерните часови или кога ќе дожд. Ако птиците активно пеат, тоа значи дека тие имаат мали пилиња - а сега истите дрошци се ревносни.

Но, на крајот на јули, во август, такви големи музички фестивали веќе може да се одржат. Дури и во Ботаничката градина, "- вели arnitolyag од" Achovy Ptushak Batskaŭščyny ".

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 298 Време, 1 посети на ден)

Ширете љубов

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *