Трамп и Меркел се среќаваат лице в лице

Претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел се состанаа на маргините од самитот на НАТО во Брисел, за да преговара лице во лице. Тоа се случи само неколку часа по Трамп го критикуваше Германија за недоволна трошоците за одбраната и ја обвини Сојузна Република Германија дека тоа е "palonnіtsay Русија" поради својата енергетска зависност од Москва.

Во изјавата по состанокот во јули 11, Трамп изјави дека покрена прашања во трошењето на германската одбрана и гасоводот "Северен тек - 2» со Русија. Трамп, исто така, инсистираше на тоа дека има "многу добри" односи со германскиот канцелар. Меркел истакна дека разговара за трговијата и миграцијата со Трамп и дека таа се гледа напред кон идните преговори со претседателот на САД, бидејќи "ние сме партнери."

На почетокот на дводневниот самит на НАТО Трамп направени во конфронтирачка дух, велејќи дека Германија влегува во трансакции на гасовод - ". Ги заштити од Русија" "Норд стрим 2" со Русија во вредност "милијарди долари" и очекува САД да Акутна размена на мислења се одржа за време на појадокот со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг утрото на 11 јули.

Emanyuel Macron и Доналд Трамп, јули 11 2018
Емануел Макрон и Доналд Трамп, 11 јули 2018

Разговорите за тет-а-тет меѓу американскиот и францускиот претседател Трамп и Емануел Макрон исто така се одржаа. По разговорите меѓу двајцата водачи, Макрон беше запрашан дали се согласува со мислењето на Трамп дека Германија станала "руски палонитор". Францускиот претседател рече дека не.

Во исто време, Трамп самиот на состанокот со Маркон рече дека сметал дека е "голема чест за себе да биде член" на еден француски колега.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 317 Време, 1 посети на ден)

Ширете љубов

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *