Трамп им нуди на земјите на НАТО нов репер за дефанзивно трошење - 4% од БДП

Претседателот на САД ова го изјави на сојузниците на НАТО на самитот на Алијансата (сега таков репер е ХНУМКС% од БДП).

Ројтерс информира за изјавата на американскиот лидер во врска со претседателот на Бугарија, Румен Раџев. Неименуван претставник на американската администрација ги потврди овие информации до агенцијата, но објасни дека ова не е официјален предлог.

Оваа година, само земјите од 8 од 29 членки на Алијансата ќе ја достигнат или надминат нормата на 2% од БДП за трошоци за одбрана. Во Германија, овој удел е 1.24%, во САД - 4.2%. Така, Трамп ги повика останатите земји-членки на Алијансата да се фокусираат на американскиот стандард на дефанзивно трошење.

Конечниот документ на самитот на Алијансата вели: "Ние се стремиме кон подобрување на рамнотежата на трошоците и одговорностите на членовите на Алијансата"

Ројтерс ги нарекува овие зборови навестување на критики од американскиот претседател дека партнерите од алијансата трошат премногу малку за одбраната.

Сојузниците на НАТО изразија загриженост во врска со активностите на Русија, истакнувајќи дека овие акции доведоа до намалување на стабилноста и безбедноста. Во документот, исто така, се забележува солидарноста на членовите на Алијансата со британската проценка, според која Русија е виновна за нападот со хемиско оружје во британскиот град Солсбери.

Алијансата, исто така, се согласи да ја покани Мекдонија да започне преговори за пристапување во НАТО.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 352 Време, 1 посети на ден)

Ширете љубов

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *