Претседателот на Литванија се обраќа на "од zasyatsarogai" пред состанокот на Путин и Трамп по самитот со Ким Јонг Еун

Литванскиот претседател Далија Грибаускайте коментираше за претстојниот самит меѓу претседателите на Русија и САД.

"Ние го имаме овој состанок со Засарогај. Се разбира, ние сме претпазливи. Видовме состанок со Северна Кореја, а резултатите беа, да речеме, нејасни ", рече таа.

Средба Доналд Трамп и Ким Јонг-ун 12 2018 јуни
Средба Доналд Трамп и Ким Јонг-ун 12 Јуни 2018

Во исто време, рече таа, САД нема да ги укинат санкциите наметнати на Русија, бидејќи "Америка е верна на својата позиција против агресорите ширум светот".

Шефовите на САД и Русија ќе се состанат на 16 јули во Финска. Според американскиот претседател Доналд Трамп, на дневен ред ќе бидат Украина, суровини и мешање во американските избори, во кои Белата куќа го обвинува Кремљ.

Доналд Трамп и Владимир Путин се сретнаа двапати на меѓународните самити и разговараа на телефонот најмалку осум пати. Меѓутоа, посебен состанок помеѓу претседателите на Русија и САД, немаше време на анексија на Крим во 2014.

27 јуни, американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, се состана во Москва со рускиот претседател Владимир Путин. На почетокот на состанокот, Путин рече дека Москва "никогаш не се обиде да се соочи со Вашингтон" и предложи "разговараат за чекорите за враќање на односите меѓу двете земји". Според Путин, предводена од руските медиуми, посетата на Болтон на Москва "дава надеж" дека страните ќе можат да ги преземат првите чекори "да ги обноват односите со целосен формат".

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 311 Време, 1 посети на ден)

Ширете љубов

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *