Декларацијата на НАТО: "Ние ја осудуваме анексијата на Крим, која никогаш нема да ја признаеме"

Агресивните акции на Русија ја поткопуваат безбедноста во есхатолошкиот регион и претставуваат "предизвик" за НАТО-алијансата. Ова се наведува во заедничката декларација на водачите на земјите од 29 на Северноатлантската алијанса, усвоени на самитот на НАТО во Брисел на 11 јули.

  • "Силно ја осудуваме илегалната анексија на Крим на Русија, која никогаш нема да ја признаеме", се вели во декларацијата.

сојузници во НАТО, исто така, истакна дека ситуацијата во регионот станува се помалку предвидливи и стабилен како резултат на присоединувањето на Крим и активностите на Русија за дестабилизација на Источниот дел на Украина, како и распоредувањето на руските трупи на границите на Алијансата.

НАТО исто така ги повика Русија да ги повлече своите војници c во Грузија, Молдавија и Украина, да престанат да ги поддржуваат сепаратистите во регионот Донбас и за целосно спроведување на договорот од Минск.

  • Во документот, исто така, рече дека НАТО се согласува со наодите на Велика Британија, која во atruchvannyamі во Solsbery, во сите веројатност, е Русија.

Во исто време, сојузниците истакнаа дека се подготвени за дијалог со Москва и подобрување на односите ако Русија го промени своето однесување.

  • Претставниците на НАТО испратија официјална покана до Македонија да започне преговори за пристапување во Алијансата.

Сепак, како што истакна генералниот секретар Јенс Столтенберг, Македонија ќе стане членка на Унијата само доколку тоа е официјално ја одобри промената на името "Северна Македонија" - по договор со Грција.

Во декларацијата се зборува и за желбата на сите земји на НАТО да ги зголемат трошоците за одбраната.

  • "Ние се стремиме да го подобриме балансот на трошоците и одговорностите на членовите на Алијансата".

Претседателот на САД, Доналд Трамп, постојано ги обвинуваше сојузниците за недоволни трошоци за одбраната.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 374 Време, 1 посети на ден)

Ширете љубов

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *