Британецот, кој преживеал по неуспешно отруен "Новице", дава докази

Тројца кои преживеале, а еден zagiblaya: како да се датум бројот на жртвите на отровна супстанција "Новодојденец" во британскиот округ Çiltshyr.

Се должи на фактот дека лицето кое отруен "Дебитант» 30 јуни дојде наоколу, полицијата може да се направи чекор напред во истрагата неуспешно отруен Сергеј и Јулија Skrypaloў што се случи повеќе од 4 месеци и е причина за остар влошување на руско-британските односи.

10 од јули во област болница Solsbery освести 45 стар жител на блискиот град Eymsbery Чарлс Rowley, кој, според Министерството за одбрана на лабораториски експерти хемиски портал Daўn отруен Велика Британија е "почетник". Роули и неговиот придружник Дон Старгес биле однесени во болницата за слаб 30 јуни. 29 јуни тие беа во Solsbery каде Sturgess живеел во gostelі за бездомници, но поминаа ноќта во близина на градот Eymsbery во Rowley стан. Sturgess починал, не ја враќа свеста, 9 јули.

Полицијата ја блокираше улицата во Солсбери, на која има куќи за бездомници, последната позната резиденција на Дон Стража. Според Би-Би-Си и Скај Њуз, полицајците веќе кратко разговарале со Роули. Додека Скотланд Јард не може официјално да потврди дека Роули и Стража биле жртви на истата "Новина" што Сергеј и Јулија Скрипали.

Сергеј и Јулија виолинисти
Сергеј и Јулија виолинисти

Според раководителот на единицата за борба против тероризмот MVD Велика Британија Нил бас основната верзија неуспешно отруен Чарлс Rowley и Дон Sturgess е фактот дека тие биле жртви на случајно изложување на "дојденците", кој остана во Solsbery или неговата околина по нападот на Srypaloў. Двојката може да ја земе супстанцата за лек (Роули знае дека бил третиран поради зависност од хероин).

9 јули, секретар за одбрана на Велика Британија Гевин Вилијамсон директно обвини Руските власти во инволвираноста во инцидентот во Амесбури:

"Реалноста е дека Русија ја нападна британската земја, што доведе до смрт на еден британски државјанин".

Претседател на Советот на Советот на Федерацијата за одбрана и безбедност Виктор Бондарев наречен обвинение "апсурдно", и шефот на руската делегација во Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПХЗ) Георгиј Каламанаў повика британскиот извештај, она што работа е направено во лабораторија Портал Daўn, и објасни зошто на земјата "прошетка" отровни хемикалии "(портал Daўn лабораторија е исто така и во Ўіltshyr Каунти за 10 километри од Solsbery и на исто растојание од Eymsbery ).

Хемиска лабораторија на Министерството за одбрана на порталот стар
Хемиска лабораторија на Министерството за одбрана на Велика Британија во Портан-Дан

Руски научник Владимир Олев, еден од креаторите на "Новина" велиСо кои се гарантира безбедноста на луѓето во областа Solsbery ќе биде тешко, дури и ако полицијата ќе биде во можност да се утврди каде и како отруен Чарлс Rowley и Дон Sturgess: според него, "ознаки" смртоносна супстанција подготвени за убиството на Сергеј и Јулија Skrypaloў, може да има неколку , а британската двојка можела да се сопне на еден од нив.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 290 Време, 1 посети на ден)

Ширете љубов

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *