Investitori ukrainas konfirmon tërheqjen nga fabrika e Orsha, e shtetëzuar në Bjellorusi

Zaparoska Motor Sich pret që brenda javës së ardhshme do të jetë në gjendje të bjerë dakord mbi kushtet për transferimin e aksioneve të saj në Orsha Aircraft Repair Plant në shtetin e Bjellorusisë.

  • "Dihet se Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko ishte në fabrikën e Orshës, bëri një deklaratë. Po, me të vërtetë shkojmë nga atje, dhe detajet do të bien dakord në të ardhmen e afërt. Si rezultat, ne me siguri do të informojë ", - tha drejtori i" Motor Sich "në çështjet e marrëdhënieve me publikun Anatoli Malysh.

Në të njëjtën kohë, ai e la përgjigjen në pyetjen, parashikon pagesën nga pala bjellorusisht e kompensimit për transferimin e aksioneve të kompanisë për investitorët e Ukrainës: "Brenda javës së ardhshme gjithçka do të konsiderohet."

Deri tani, 60% e aksioneve të fabrikës i përkiste kompanisë ukrainase "Motor Sich", dhe 40% - për kompaninë bjelloruse "Sistemet e Investimeve dhe Inovacioneve", në pronësi të një biznesmeni të Bjellorusisë Alexander Sadovy. Por 11 Korrik Alexander Lukashenko njoftoi shtetëzimin e ndërmarrjes.

  • Gjatë vizitës në Orsha Aircraft Repair Plant Lukashenko tha se "kjo është një ndërmarrje shtetërore nga sot", sepse "nuk ka më këtu".
Alexander Lukashenko, gjatë vizitës së tij në SHA "Orsha Aircraft Repair Plant"
Aleksandër Lukashenko gjatë vizitës së tij në Sh.PK "Orsha Aircraft Repair Plant"

Ai nënshkroi një urdhër për "rivendosjen e operacionit efektiv" të Orsha Aircraft Repair Plant, por deri tani nuk është publikuar - si do të ndodhë национализация, është i panjohur.

Në maj Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Bjellorusisë hapi një çështje penale në lidhje me ish-drejtorin e përgjithshëm të SHA "Orsha Aircraft Repair Plant" dhe zyrtarë të POT "Motor Sich" (Ukrainë).

  • "Arsyeja ishte dëmtimi i shkaktuar nga zyrtarët e fabrikës në një sasi të madhe të madhe, si dhe dëmtime të konsiderueshme për interesat e saj" Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm.

Këtë vit në maj, Presidenti i Motor Sich Vyacheslav Boguslaev fluturoi në Bjellorusi për të negociuar një ndryshim në aksionerin bjellorusi të uzinës Orsha. Pas bisedimeve, ai u tha gazetarëve ukrainas se "Motor Sich" kishte përmbushur pjesën e saj të detyrimeve të investimit "nga 110%" dhe kishte investuar rreth 20 milion dollarë në zhvillimin e uzinës për riparimin e avionëve.

  • Sipas Vyacheslav Boguslaev, 2017 vit Orsha bimore përfunduar me një fitim.

Në prill, një aeroplan privat i Vyacheslav Boguslayev, në të cilin presidenti i Motor Sich fluturoi në takimin e aksionarëve, nuk mund të largohej nga aeroporti në fshatin Bolbasovo (rajoni Vitebsk), ku bazohet bimë. Pastaj u raportua se aeroplani Yak-40, në të cilin fluturoi në Bjellorusi, u arrestua nga pala bjellorusisht me qëllim që ta detyronte Boguslaev të braktiste pretendimet financiare për uzinën bjellorusisht.

Duke komentuar lirinë mbi situatën me avionin, drejtori i Motor Sich në çështjet e marrëdhënieve me publikun Anatoli Malysh tha:

  • "Aeroplani nuk u arrestua. Ai nuk u lejua të fluturojë. Por tani aeroplani është tashmë në shtëpi, ne kemi. "

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 136 Koha, vizitat 1 në ditë)

Ndaje atë me miqtë tuaj. Përhapni dashurinë

Tema interesante:

Уже сегодня: день памяти Алеся Ставера
События 23 июля в белорусской и мировой истории. День в истории 1914 — Австро-Венгерская империя после убийства наследника престола эрц-герцога Фердинанда предъявила ультиматум Сербии. Отказ ...
Si një këngëtare e operës shkëmbyen një skenë për qentë dhe u bënë një film
Shtatë vjet më parë, këngëtarja Kirgistanit opera Tatjana Safonova largua në skenë dhe filloi të angazhohet në Bishkek vyvyadzennem dhe trajnimin e akіtaў amerikan, basendzhy, Husky ...
Galeria e Londrës mbështeti frikën e kuqe si një simbol të populizmit politik
British Gallery Gallery Red ka vendosur për të mbështetur grupin e artit Çeke Ztohoven, varur në kostum e saj, në fasadën e ndërtesës së saj në Londër, brekë gjigant i kuq. Aktivistët e Ztohovenit ...
Në Rusi, në traget fëmijët mbytën
Tre fëmijë u vranë kur varkë u përmbys në lumin Buzan në Rajonin Astrakhan. Në total kishte nëntë fëmijë në barkë. Një banor vendas po i kalonte ata përgjatë lumit, ...
Në Moskë, një punonjës i Roskosmos u arrestua në rastin e tradhtisë
Shërbimi për shtyp i Roskosmos konfirmoi arrestimin e 74 punonjësit të XNUMX-vjeçarit Viktor Kudryavtsev. "Veprimet hetimore janë duke u kryer me të," tha kreu i shërbimit të shtypit Roskosmos Vladimir tha për Tass.
lajm

Unë jam Olga Spiridonovna Buzova Unë punoj në një ekip në faqen HienaLouca.com që në portugalisht do të thotë "hienë e çmendur". Mos pyet pse ata zgjodhën një emër të tillë, shikoni më mirë përmes faqes së tyre, ndoshta aty do të gjeni përgjigjen. Dhe unë nuk kam të bëjë asgjë me yllin e famshëm "Instogramma" dhe pjesëmarrësin e "Shtëpisë 2". E pra, dhe se ju nuk do të jetë i mërzitur duke kërkuar në faqen tonë, shikoni galerinë e fotografive me të njëjtën Olga Igorevna Buzovaya. Stock Foto Në të njëjtin vend do të gjeni shumë fakte interesante.

Artikuj që kanë lidhje

0 Comment

Lini një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Обязательные поля помечены *