Minsk Qyteti Komiteti Ekzekutiv: "Kalvaryja do të jetë landscaped"

Demontimi i rrethojave të rënda dhe vendosjen e varreve standarde në Kalvar mund të fillojë sa më shpejt vit të ardhshëm.

Fakti se të gjitha varrezat në Minsk, duke përfshirë Calvary do të jetë të rehatshme në Luftën e mostrës, në një konferencë shtypi, tha nënkryetari i komitetit ekzekutiv të qytetit Minsk Victor Laptev.

"Sot, uvedamlennyaў termi (nevoja për ta pajisur varrimit që punonjësit Spetskambіnatu lënë në varreve të vjetra për të afërmit dhe miqtë varrosur -. MS) në varreza të tjera do të përfundojë, aq sa më kujtohet, këtë vit, - tha Viktor Laptev. - dhe përmirësimi Punimet do të kryhen duke filluar nga e ardhshme. Duke folur në mënyrë të veçantë në punën në Kalvar Varrezat, atëherë planet e tilla ende sot. Por në çdo rast, rendi do të vihet në atje. "

Paralajmërimet për Kalvaryja shfaq në 2012 vit
Paralajmërimet në Varrezat e Kalvarit u shfaqën në vitin 2012

Zyrtari tha gjithashtu se Komiteti Ekzekutiv Minsk qytetit do të konsiderojë mundësinë për të marrë në konsideratë disa nga kritikat që janë ngritur pas fillimit të beautification varrezave ushtarake.

"Sigurisht, përvoja dhe mendimet e caktuara, duke përfshirë edhe opinionin publik, do të merren parasysh", tha Laptev. - Ne nuk duam të tërheqim negative. Ne dëshirojmë që procesi i paqes të shkojë pa probleme. Por rendi në të gjitha varrezat do të nxitet. Duke përfshirë në Kalwari. "

Varrezat Kalvariyskoe janë nekropoli më i vjetër në Minsk. Ajo numëron rreth 30 mijë vende varrimi (në Ushtarak - rreth 8 mijë). I njohur që nga fundi i shekullit 18. Ata janë vlera historike dhe kulturore e kategorisë së parë, ato mbrohen nga shteti.

Në fund të qershorit, autoritetet premtoi të pezullojë kryerjen e varrezave ushtarake. aktivistët pretendohet, se "peizazhimi i ngjan veshin dhe lot", dhe bëri thirrje për mbrojtjen e varrezave. Punëtorët gjatë "rindërtimit" Ne kemi vënësuprahonalics identike moderne në vend të varreve unike. Doli, që rindërtimi i Varrezave Ushtarake është kryer pa një projekt dhe me shkelje të kushteve të Ministrisë së Kulturës.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 152 Koha, vizitat 1 në ditë)

Ndaje atë me miqtë tuaj. Përhapni dashurinë
Культура, lajm

Unë jam Olga Spiridonovna Buzova Unë punoj në një ekip në faqen HienaLouca.com që në portugalisht do të thotë "hienë e çmendur". Mos pyet pse ata zgjodhën një emër të tillë, shikoni më mirë përmes faqes së tyre, ndoshta aty do të gjeni përgjigjen. Dhe unë nuk kam të bëjë asgjë me yllin e famshëm "Instogramma" dhe pjesëmarrësin e "Shtëpisë 2". E pra, dhe se ju nuk do të jetë i mërzitur duke kërkuar në faqen tonë, shikoni galerinë e fotografive me të njëjtën Olga Igorevna Buzovaya. Stock Foto Në të njëjtin vend do të gjeni shumë fakte interesante.

Artikuj që kanë lidhje

0 Comment

Lini një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Обязательные поля помечены *