I ndaluar në "rastin e mjekëve". Lista është azhurnuar. VIDEO

Në rastin e abuzimit të zyrtarëve nga industria mjekësore është tashmë më shumë se 60 figurants, 37 prej tyre janë të ndaluar, pretendimet Kryetar i Komitetit Shtetëror të Sigurisë Valery Vakulchik.

Shifrat u akuzuan për ryshfet dhe evazionin fiskal, duke përfshirë në prokurimin e pajisjeve dhe ilaçeve me çmime të fryra në 60-100%.

KGB pohon se pothuajse të gjithë pranuan fajin. Për marrjen në pyetje ecje ish-Ministri i Shëndetësisë i Bjellorusisë, Zëvendës Kryeministër Vasily Zharko.

arrestuar

(Informacioni konfirmohet nga KGB-ja)

 • Заместитель министра здравохранения Igor Lositsky;
 • Drejtori i Përgjithshëm i "Belpharmacy" Vyacheslav Gnizov;
 • Drejtor i "Belmedtekhiniki" Alexander Sharak;
 • Shefi i administratës ushtarake ushtarake të Ministrisë së Mbrojtjes Alexey Eskov;
 • Shefi i Drejtorisë kryesore të Shëndetësisë të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Grodno Andrey Strizhak;
 • Shefi Patolog i Ministrisë së Shëndetësisë, kreu i Byrosë Anamneza të Patologjisë Klinike të Qytetit të Minskut Arkady Puchkov;
 • Drejtor i Qendrës për Ekspertizën dhe Testimin në Kujdesin Shëndetësor Alexander Stolyarov;
 • Drejtor i Qendrës së Traumatologjisë dhe Ortopedisë Aleksander Beletsky;
 • Udhëheqës i spitalit klinik të qytetit 1 në Minsk Oleg Fomin;
 • Shefi Mjek i Qendrës Republikane për Rehabilitimin Mjekësor dhe Trajtimin Balneal Sergej Korytko;
 • Drejtori i kompanisë "Exon" Valery Vaskevich.

(informatat e medias rreth paraburgimit ende nuk janë konfirmuar)

 • Drejtor i kompanisë "Ismamed" Sergej Shakutin;
 • Shef i departamentit endoskopik të Spitalit Klinik të 9 Minsk City Andrey Savchenko.

Rastet penale konfirmohen

(por nuk dihet nëse ata ishin të paraburgosur)

 • Udhëheqësi i Spitalit Klinik të 9 Minsk City Valery Kushnirenko;
 • Shefi i spitalit klinik rajonal të Minskut Andrey Korolko;
 • Shefi i spitalit klinik rajonal Vitebsk Anatoli Oladko.

Shuma e ryshfeteve

Në total, "më shumë se $ 15 000 000" u konfiskuan ose kompensoheshin në këtë rast, pohon KGB.

 • Lositsky - «nga $ 2500 në $ 10 000»;
 • Vaskevitch - "ndaluar duke marrë $ 5000, të paktën $ 25 000";
 • Fomin - "gjeti rreth $ 140 000";
 • Trarëve - "jo më pak se $ 200 000";
 • Beletsky - "rreth $ 500 000" u gjet në arka;
 • Sharak - "në një cache në garazh gjetur më shumë se $ 620 000."

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 136 Koha, vizitat 1 në ditë)

Ndaje atë me miqtë tuaj. Përhapni dashurinë

Tema interesante:

Уже сегодня: день памяти Алеся Ставера
События 23 июля в белорусской и мировой истории. День в истории 1914 — Австро-Венгерская империя после убийства наследника престола эрц-герцога Фердинанда предъявила ультиматум Сербии. Отказ ...
Si një këngëtare e operës shkëmbyen një skenë për qentë dhe u bënë një film
Shtatë vjet më parë, këngëtarja Kirgistanit opera Tatjana Safonova largua në skenë dhe filloi të angazhohet në Bishkek vyvyadzennem dhe trajnimin e akіtaў amerikan, basendzhy, Husky ...
Galeria e Londrës mbështeti frikën e kuqe si një simbol të populizmit politik
British Gallery Gallery Red ka vendosur për të mbështetur grupin e artit Çeke Ztohoven, varur në kostum e saj, në fasadën e ndërtesës së saj në Londër, brekë gjigant i kuq. Aktivistët e Ztohovenit ...
Në Rusi, në traget fëmijët mbytën
Tre fëmijë u vranë kur varkë u përmbys në lumin Buzan në Rajonin Astrakhan. Në total kishte nëntë fëmijë në barkë. Një banor vendas po i kalonte ata përgjatë lumit, ...
Në Moskë, një punonjës i Roskosmos u arrestua në rastin e tradhtisë
Shërbimi për shtyp i Roskosmos konfirmoi arrestimin e 74 punonjësit të XNUMX-vjeçarit Viktor Kudryavtsev. "Veprimet hetimore janë duke u kryer me të," tha kreu i shërbimit të shtypit Roskosmos Vladimir tha për Tass.
lajm

Unë jam Olga Spiridonovna Buzova Unë punoj në një ekip në faqen HienaLouca.com që në portugalisht do të thotë "hienë e çmendur". Mos pyet pse ata zgjodhën një emër të tillë, shikoni më mirë përmes faqes së tyre, ndoshta aty do të gjeni përgjigjen. Dhe unë nuk kam të bëjë asgjë me yllin e famshëm "Instogramma" dhe pjesëmarrësin e "Shtëpisë 2". E pra, dhe se ju nuk do të jetë i mërzitur duke kërkuar në faqen tonë, shikoni galerinë e fotografive me të njëjtën Olga Igorevna Buzovaya. Stock Foto Në të njëjtin vend do të gjeni shumë fakte interesante.

Artikuj që kanë lidhje

0 Comment

Lini një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Обязательные поля помечены *