Mbrojtësi Kurapat: militant me Akrestin u shkarkua dhe u burgos për mbështetjen e protestuesve

Oficeri i policisë, Mikhail Gromyko, nga qendra e paraburgimit në Rrugën Akrestsin u bashkua me mbrojtjen e Kurapat 30 June. Menjëherë pas kësaj, polici u shkarkua dhe u dënua me një arrest administrativ, të cilin ai po shërbente aty ku kishte shërbyer kohët e fundit.

Kjo u raportua nga aktivisti i 12 July Leonid Kulakov në tryezën e rrumbullakët për mbrojtjen e Kurapat, shkruan "Kohë e re."

Data e shkarkimit dhe gjykimit të Mikhail Gromyka nuk u thirr. Dihet se duhet të lirohet më 11 qershor.

Në fillim të korrikut, anëtarët e 6-it në veprim pranë restorantit "Le të shkojmë të hanë" u dënuan me arrestime administrative. 4 Korrik për mbrojtjen e Kurapat gjithashtu gjobiti kryetarin e partisë BPF Grigory Kostusev dhe një nga udhëheqësit e lëvizjes së solidaritetit "Së bashku" Vyacheslav Siuchyk.

Prapa shufrave qëndroj mbrojtësit e tjerë të Kurapat: Maxim Vinyarsky и Alexey Turovich, dënoi 4 Korrik për ditët 10.

Çfarë është e rëndësishme të dini rreth protestave kundër restorantit të ri në Kurapaty

  • Restorant "Le të shkojmë të ha" në Kurapaty që supozohet të fitojmë në mbrëmjen 5 Qershor.
  • Aktivistë publikë çdo ditë nga maja 31 kompleks argëtimi kunj, duke kërkuar mbylljen e saj.
  • Restoranti i 1 June "Let's go eat" filloi të reklamohet në internet.
  • Korrespondenti i 28 May Freedom ra në territor Kompleksi, ku e pa përgatitjen për hapjen e shpejtë të restorantit.
  • 27 Qershor, vizitorët në restorantin e makinave mundën aktivistin Leonid Kulakov, ai ka një krah të thyer.
  • Ende nuk dihet saktësisht se kush është pronari i restorantit. Adresa e saj përkon me adresën e LLC "Amizbel", përfaqësuesit e saj nuk shkojnë në kontakt. më herët raportuar, se kompleksi i takon kompanisë "BelRastInvest".
  • Restoranti qëndron prapa 50 metra nga vendi ku në 1930-e pati ekzekutime masive. Punonjësit e NKVD-së u qëlluan këtu nga 30 mijë në 250 mijë njerëz.
  • Ndërtimi i një kompleksi argëtimi të quajtur "Bulbash Hall" filloi në 2012 vit në zonën e mbrojtur të Kuropat. Në zonën e sigurisë 2014-m reduktuar. Historia e ndërtimit dhe e luftës këtu.
  • Mbrojtja e parë publike e Kurapat Kjo ndodhi në 2001-2002, kur të rinjtë protestuan kundër zgjerimit të rrugës unazore përmes traktit. Në fillim të 2017, aktivistë mbrojti Kurapaty nga ndërtimi i një qendre biznesi.

Represionet e Stalinit dhe Kurapaty

Në Bjellorusi, shtypja masive filloi kur bolshevikët erdhën në pushtet në 1917. Dhe mbaroi kur Stalin vdiq - në 1953. Studiuesit besojnë se ata ishin nënshtruar të paktën 600 mijë njerëz. Sipas vlerësimeve të tjera, kjo shifër arrin në 1,4 milion. Por numri i saktë është i panjohur - KGB-ja ende nuk i ka zbuluar arkivat. Sipas vlerësimeve të ndryshme, nga 30 në 250 mijë njerëz punonjës të NKVD e shtënë me 1937 për 1941 vite në Kurapaty - një pyll pranë Minskut.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 170 Koha, vizitat 2 në ditë)

Ndaje atë me miqtë tuaj. Përhapni dashurinë
lajm

Unë jam Olga Spiridonovna Buzova Unë punoj në një ekip në faqen HienaLouca.com që në portugalisht do të thotë "hienë e çmendur". Mos pyet pse ata zgjodhën një emër të tillë, shikoni më mirë përmes faqes së tyre, ndoshta aty do të gjeni përgjigjen. Dhe unë nuk kam të bëjë asgjë me yllin e famshëm "Instogramma" dhe pjesëmarrësin e "Shtëpisë 2". E pra, dhe se ju nuk do të jetë i mërzitur duke kërkuar në faqen tonë, shikoni galerinë e fotografive me të njëjtën Olga Igorevna Buzovaya. Stock Foto Në të njëjtin vend do të gjeni shumë fakte interesante.

Artikuj që kanë lidhje

Lini një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Обязательные поля помечены *