Pengesa të rregullta në rastin e mjekëve: gjysma milion dollarë u gjetën në arkën e drejtorit të RNPTs

Komiteti i Sigurisë Shtetërore e ndaloi Alexander Beletsky, drejtor i Qendrës Republikane të Traumatologjisë dhe Ortopedisë për ryshfet, dhe gjeti 500 mijë dollarë në arka. Kjo u njoftua nga kryetari i KGB Valery Vakulchik.

«Aleksander Beletsky të paraburgosur dhe të burgosur për organizimin e mirëmbajtjes dhe riparimit të pajisjeve mjekësore nga strukturat tregtare dhe pagesa për shërbimet e kryera. Gjatë kryerjes së një kërkimi në garazhin e tij dhe në vendin e tij të banimit, rreth 500 mijë dollarë u gjetën në arka, në ekuivalent ", - përmend BelTA KGB Kryetar.

Ryshfetet e zëvendësministrit: nga 2,5 në 10 mijë dollarë

Përveç kësaj, zëvendësministri i Shëndetësisë u ndalua dhe u arrestua Igor Lositsky. Sipas Vakulchik, adbinavachvayetstsa zyrtar në një zgjidhje të favorshme të çështjeve brenda kompetencave të tij për të organizuar regjistrimin shtetëror të produkteve mjekësore, si dhe një qëndrim besnik në përzgjedhjen e furnizuesve të mallrave mjekësore. Shumat e ryshfetit shkonin nga 2,5 në 10 mijë dollarë, njoftoi Valery Vakulchyk.

Ndër të pandehurit në rastet penale janë edhe mjeku kryesor i Spitalit Klinik të Qytetit 1 në Minsk Oleg Fomin. Ai u arrestua për të ndihmuar në organizimin e prokurimit të një institucioni mjekësor për nevojat e spitalit. Gjatë kontrollit të vendbanimit të tij, u gjetën rreth 140 mijë dollarë.

Gjithashtu, rastet penale janë ngritur kundër mjekëve kryesorë të Spitalit Klinik të Qytetit 9 në Minsk Valeriya Kushnyarenky, Spitali Klinik Rajonal i Minskut Andrei Korolki dhe spitali rajonal klinik Vitebsk Anatoli Aladzky. Mjeku kreu i Qendrës Republikane për Rehabilitimin Mjekësor dhe Trajtimin Balneal Sergej Korytko.

Në këtë kohë për krimet e parashikuara nga Neni. 430 "Marrja e ryshfetit", art.431 "Marrja e një hambar" dhe art. 243 "Shmangia nga pagesa e taksave dhe tarifave" të Kodit Penal zbatoi masa të ndryshme parandaluese kundër zyrtarëve të 37. Në total, më shumë se 60 njerëz shfaqen në "rastet e mjekëve".

Të gjithë ata, sipas KGB, kanë marrë në mënyrë të përsëritur shpërblime të paligjshme monetare për ndihmën e tyre në furnizimin e medavstavlyavannya dhe produkteve mjekësore me çmime të fryra. Të gjithë ata që sillen në përgjegjësi penale, me përjashtim të të paraburgosurve të fundit, akuzohen sipas këtyre neneve kriminale.

Ndalimi i mjekëve. Çfarë është e rëndësishme të dini

  • 11 qershor ai u bë i vetëdijshëm për arrestimin e drejtorit të ekspertëve shëndetësor të Qendrës Aleksandër Stolyarov, si dhe zëvendësin e tij (për krijimin e "kushteve tërheqëse e furnizimit të pajisjeve mjekësore të importuara furnizuesit e tyre 'në spitalet dhe klinikat publike).
  • 18 qershor "Ditari", raportoi "arrestimet masive në strukturat e Ministrisë së Shëndetësisë", - më shumë se 10 njerëz - në një transaksion në furnizimin e pajisjeve Belarusian institucioneve mjekësore me çmime të fryra, në skemat e qartë mashtruese.
  • Ndër të paraburgosurit ishte kreu i shërbimit mjekësor të Ministrisë së Mbrojtjes Alexei Eskov.
  • 19 Ministria e Brendshme qershor njoftoi arrestimin e patolyagaanatama kryesore të Ministrisë së Shëndetësisë, kreu i qendrës së qytetit patolyagaanatamіchnaga klinike Arkady Puchkov (për një ryshfet gjatë 10 viteve vlerë rreth 200 mijë dollarë).
  • 25 qershor, media njoftoi për ndalimin javën e kaluar të mjekut kreu të spitalit rajonal të Minsk Andrei Korolki (thuhet për "shpërdorim detyre") dhe kreu i departamentit të shëndetësisë të Komitetit Ekzekutiv të Oblast Grodno Andrei Strizhak.
  • Sipas Zëvendës Prokurorit të Përgjithshëm të Bjellorusisë Aleksei Stuk, industria e kujdesit shëndetësor po udhëheq në aspektin e numrit të kriminelëve të korruptuar: 114 për pesë muaj 2018.
  • 25 Qershor, KGB njoftoi gjetjet e ryshfetit në sektorin e shëndetësisë. Kryetari KGB Valery Vakulchik raportuar se ndaluar dhe marrë në kujdestari zyrtarëve 33, dhe të gjithë erdhën nën vëmendjen e më shumë se njerëzit 50 (për marrjen e ryshfetit davanne dhe evazionit shumat e taksave dhe tarifave). Pothuajse të gjithë e njihnin fajin dhe bashkëpunonin me hetimin.
  • 28 Qershor, kryetari i KGB-së tha se jo të gjitha informatat rreth krimeve të korrupsionit janë vënë në dispozicion të publikut akoma: një hetim është në proces, do të ketë shumë më tepër informacion.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 160 Koha, vizitat 2 në ditë)

Ndaje atë me miqtë tuaj. Përhapni dashurinë

Tema interesante:

Në Dzerzhinsk për të fshirë ata dënuan ushtarin
Gjykata e qarkut Dzerzhinsky 18 korrik e dënoi ushtarin e rekrutuar A. një vit dhe gjashtë muaj kufizim të lirisë pa iu referuar një objekti korrektues të tipit të hapur, ...
Gruaja Gomel, e cila lufton për hapësirën e jetesës, rifilloi grevën e saj të urisë
Në Gomel 33-vjeçare nëna e dy fëmijëve Elena Grinko rifilloi grevën e saj të urisë, të cilën ajo e mbajti tashmë në qershor për shkak të "barrierave komunale të krijuara artificialisht". Për këtë është ...
Denis Ivashin: "Gjurmët nga restoranti" Le të shkojmë të hanë "të çojnë në ekipin e Lukashenkës të hokejve?"
Restoranti "Le të shkojmë të ha darkë" dhe ekipi hokej i Presidentit të Bjellorusisë mund të lidhet me zinxhirët logjik. Gazetari-rajslledavalnik dhe aktivist Denis i bazuar në Grodno i ndanë këto përfundime me hetimin e tij ...
Komiteti Ekzekutiv i Minsk City: Të afërmit e varrosur në Varrezat Ushtarake u kërkua që të shkatërronin varrezat
Nuk ka arsye për të ndaluar krijimin e varrezave ushtarake, tha komiteti ekzekutiv i qytetit të Minskut në përgjigje të ankesës kolektive, anëtarëve të partisë të Frontit Popullor Belarusian. Varrezat ushtarake në Rrugën Kozlova në Minsk ...
Departamenti amerikan i Drejtësisë kërkon të marrë në paraburgim në pritje të gjyqit agjenti i dyshuar rus
Departamenti amerikan i Drejtësisë i bëri thirrje gjykatës federale në qershor, qershor, me një kërkesë për të arrestuar agjentin e dyshuar rus, Maria Butin para gjyqit. Sipas ministrisë, ...
lajm

Unë jam Olga Spiridonovna Buzova Unë punoj në një ekip në faqen HienaLouca.com që në portugalisht do të thotë "hienë e çmendur". Mos pyet pse ata zgjodhën një emër të tillë, shikoni më mirë përmes faqes së tyre, ndoshta aty do të gjeni përgjigjen. Dhe unë nuk kam të bëjë asgjë me yllin e famshëm "Instogramma" dhe pjesëmarrësin e "Shtëpisë 2". E pra, dhe se ju nuk do të jetë i mërzitur duke kërkuar në faqen tonë, shikoni galerinë e fotografive me të njëjtën Olga Igorevna Buzovaya. Stock Foto Në të njëjtin vend do të gjeni shumë fakte interesante.

Artikuj që kanë lidhje

0 Comment

Lini një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Обязательные поля помечены *