Trump dhe Merkel takohen ballë për ballë

Presidenti i SHBA Donald Trump dhe kancelarja gjermane Angela Merkel u takuan në periferi të samitit të NATO-s në Bruksel për bisedime ballë për ballë. Kjo ka ndodhur vetëm disa orë pas Trump kritikoi Gjermaninë për shpenzimet e pamjaftueshme e mbrojtjes dhe akuzoi Republika Federale e Gjermanisë se ajo është "palonnіtsay Rusinë" për shkak të varësisë së saj të energjisë në Moskë.

Duke folur pas takimit të 11 korrik, Trump u tha gazetarëve se ai preku shpenzimet e mbrojtjes së Gjermanisë dhe gazsjellësit Nord Stream-2 me Rusinë. Trump këmbënguli gjithashtu që ai kishte marrëdhënie "shumë të mira" me kancelarin gjerman. Merkel theksoi se diskuton tregtinë dhe migrimin me Trump dhe se ajo është në kërkim përpara për negociatat e ardhshme me presidentin amerikan, sepse "ne jemi partnerë."

Në fillim të samitit të NATO-s dy-ditor Trump bërë në një frymë konfrontuese, duke thënë se Gjermania hyn në një transaksion në tubacionin e gazit - ". Mbrojtur ata nga Rusia" "Nord Stream 2" me Rusinë vlerë "miliarda dollarë", dhe pret që Shtetet e Bashkuara të shkëmbimin akute e pikëpamjeve ndodhi gjatë një mëngjes me Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg mëngjes 11 të korrikut.

Emanyuel Macron dhe Donald Trump, korrik 11 2018
Emmanuel Macron dhe Donald Trump, 11 Korrik 2018

Bisedimet mbi një katror midis presidentëve amerikanë dhe francezë Trump dhe Emanuel Macron gjithashtu u zhvilluan. Pas bisedimeve midis dy liderëve, Macron u pyet nëse ai ishte dakord me mendimin e Trump se Gjermania ishte bërë një "palonitor i Rusisë". Presidenti francez tha jo.

Në të njëjtën kohë Trump vetë në një takim me Marcon tha se ai e konsideronte atë "një nder të madh për veten të jetë një anëtar" i një kolegu francez.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 160 Koha, vizitat 1 në ditë)

Ndaje atë me miqtë tuaj. Përhapni dashurinë
lajm

Unë jam Olga Spiridonovna Buzova Unë punoj në një ekip në faqen HienaLouca.com që në portugalisht do të thotë "hienë e çmendur". Mos pyet pse ata zgjodhën një emër të tillë, shikoni më mirë përmes faqes së tyre, ndoshta aty do të gjeni përgjigjen. Dhe unë nuk kam të bëjë asgjë me yllin e famshëm "Instogramma" dhe pjesëmarrësin e "Shtëpisë 2". E pra, dhe se ju nuk do të jetë i mërzitur duke kërkuar në faqen tonë, shikoni galerinë e fotografive me të njëjtën Olga Igorevna Buzovaya. Stock Foto Në të njëjtin vend do të gjeni shumë fakte interesante.

Artikuj që kanë lidhje

0 Comment

Lini një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Обязательные поля помечены *