Trump u ofron vendeve të NATO-s një pikë referimi të re për shpenzimet mbrojtëse - 4% e PBB-së

Presidenti amerikan tha këtë për aleatët e NATO-s në takimin e aleancës (tani një pikë referimi është 2% e PBB-së).

Reuters raportet për deklaratën e liderit amerikan në lidhje me presidentin e Bullgarisë Rumen Radzev. Një përfaqësues i paidentifikuar i administratës amerikane konfirmoi këtë informacion tek agjencia, por shpjegoi se kjo nuk ishte një propozim zyrtar.

Këtë vit, vetëm vendet 8 nga anëtarët e Aleancës 29 do të arrijnë ose tejkalojnë normën e 2% të PBB-së për shpenzimet e mbrojtjes. Në Gjermani kjo përqindje është 1.24%, në SHBA - 4.2%. Kështu, Trump kërkoi që vendet e tjera të aleancës të përqëndrohen në standardin amerikan të shpenzimeve mbrojtëse.

Dokumenti përfundimtar i samitit të aleancës thotë: "Ne po përpiqemi të përmirësojmë balancën e kostove dhe përgjegjësive të anëtarëve të aleancës"

Reuters i thërret këto fjalë një shenjë kritike ndaj presidentit amerikan që partnerët e aleancës shpenzojnë shumë pak për mbrojtjen.

Aleatët e NATO-s shprehen shqetësime rreth veprimeve të Rusisë, duke vënë në dukje se këto veprime çuan në një reduktim të stabilitetit dhe sigurisë. Dokumenti gjithashtu vë në dukje solidaritetin e anëtarëve të aleancës me vlerësimin britanik, sipas të cilit Rusia duhet të fajësohet për sulmin e armëve kimike në qytetin britanik Salisbury.

Aleanca gjithashtu pranoi të ftonte McAdonia për të filluar negociatat për hyrjen në NATO.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 158 Koha, vizitat 1 në ditë)

Ndaje atë me miqtë tuaj. Përhapni dashurinë
lajm

Unë jam Olga Spiridonovna Buzova Unë punoj në një ekip në faqen HienaLouca.com që në portugalisht do të thotë "hienë e çmendur". Mos pyet pse ata zgjodhën një emër të tillë, shikoni më mirë përmes faqes së tyre, ndoshta aty do të gjeni përgjigjen. Dhe unë nuk kam të bëjë asgjë me yllin e famshëm "Instogramma" dhe pjesëmarrësin e "Shtëpisë 2". E pra, dhe se ju nuk do të jetë i mërzitur duke kërkuar në faqen tonë, shikoni galerinë e fotografive me të njëjtën Olga Igorevna Buzovaya. Stock Foto Në të njëjtin vend do të gjeni shumë fakte interesante.

Artikuj që kanë lidhje

0 Comment

Lini një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Обязательные поля помечены *