Deklarata e NATO-s: "Ne dënojmë aneksimin e Krimesë, të cilën kurrë nuk do ta njohim"

Veprimet agresive të Rusisë minojnë sigurinë në një rajon eskatologjik dhe përbëjnë një "sfidë" ndaj aleancës së NATO-s. Kjo thuhet në deklaratën e përbashkët të udhëheqësve të vendeve të 29 të Aleancës së Atlantikut të Veriut, të miratuar në samitin e NATO-s në Bruksel në 11 Korrik.

  • "Ne dënojmë me forcë aneksimin e paligjshëm të Krimesë të Rusisë, të cilën kurrë nuk do ta njohim", thuhet në deklaratë.

Aleatët e NATO-s kanë vënë në dukje gjithashtu se situata në rajon është duke u bërë më pak të parashikueshme dhe të qëndrueshme si rezultat i aneksimit të Krimesë nga Rusia dhe veprimet për të destabilizuar lindje të Ukrainës, si dhe dërgimin e trupave ruse në kufijtë e aleancës.

NATO u bëri thirrje gjithashtu Rusisë të tërheqë trupat nga territori i Gjeorgjisë, Moldavisë dhe Ukrainës, për të ndaluar mbështetjen e separatistëve në Donbass dhe për të zbatuar plotësisht marrëveshjet e Minskut.

  • Dokumenti gjithashtu thotë se NATO pajtohet me konkluzionet e Britanisë se Rusia është ndoshta destinacioni më tërheqës për Salzber.

Në të njëjtën kohë, aleatët vunë re se ata janë të gatshëm për një dialog me Moskën dhe përmirësimin e marrëdhënieve nëse Rusia ndryshon sjelljen e saj.

  • Përfaqësuesit e NATO-s dërguan një ftesë zyrtare në Maqedoni për të filluar negociatat për anëtarësimin në aleancë.

Megjithatë, siç theksohet nga Jens Stoltenberg Sekretari i Përgjithshëm, Maqedonia do të bëhet anëtare e Bashkimit vetëm nëse ajo është zyrtarisht miratojë ndryshimin e emrit në "Veri Maqedonisë" - me marrëveshje me Greqinë.

Deklarata gjithashtu flet për dëshirën e të gjitha vendeve të NATO-s për të rritur shpenzimet e mbrojtjes.

  • "Ne po përpiqemi të përmirësojmë balancën e kostove dhe përgjegjësive të anëtarëve të aleancës."

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump vazhdimisht akuzoi aleatët për shpenzimet e pamjaftueshme të mbrojtjes.

svaboda.org

(Totali i shikimeve: 141 Koha, vizitat 1 në ditë)

Ndaje atë me miqtë tuaj. Përhapni dashurinë

Tema interesante:

Lukashenka priti presidentin e Kroacisë në takimin e liderëve të shteteve pas futbollit. VIDEO
Agjencia Shtetërore e lajmeve BelTA botoi një video të festimit joformal të finaleve të Kupës Botërore, e cila u mbajt në Moskë 15 Korrik. Në video, Alexander Lukashenko tha ...
Встреча Трампа с Путиным. Живая трансляция из Хельсинки
В столице Финляндии Хельсинки проходит встреча президента США Дональда Трампа с президентом России Владимиром Путиным. Отношения Соединенных Штатов с Россией «никогда не были ...
Прокурор потребовала 3 года тюрьмы журналисту Галко
На суде в деле белорусского журналиста Дмитрия Галко государственный обвинитель потребовала 3 года лишения свободы за «нападение на милиционера» (арт. 364 УК РБ) ...
Трамп: отношения США с Россией «никогда не были такие плохие»
Отношения Соединенных Штатов с Россией «никогда не были такие плохие», как сейчас, и вину за это несут долгие годы «глупость» со стороны США. ...
В Лидском районе поставили памятник повстанцам 1863 года. ФАТАФАКТ
Между деревнями Малое Вольжава и Мохавічы в Лидском районе на месте захоронения повстанцев 1863 года активисты установили мемориальный знак. Мемориал сделанный руками активистов ...
lajm

Unë jam Olga Spiridonovna Buzova Unë punoj në një ekip në faqen HienaLouca.com që në portugalisht do të thotë "hienë e çmendur". Mos pyet pse ata zgjodhën një emër të tillë, shikoni më mirë përmes faqes së tyre, ndoshta aty do të gjeni përgjigjen. Dhe unë nuk kam të bëjë asgjë me yllin e famshëm "Instogramma" dhe pjesëmarrësin e "Shtëpisë 2". E pra, dhe se ju nuk do të jetë i mërzitur duke kërkuar në faqen tonë, shikoni galerinë e fotografive me të njëjtën Olga Igorevna Buzovaya. Stock Foto Në të njëjtin vend do të gjeni shumë fakte interesante.

Artikuj që kanë lidhje

Lini një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Обязательные поля помечены *