Во Chausy ја отвори првата во Белорусија комеморативна плакета на Козаците

Во регионот Могилев во областа на Чауси се појави првата меморијална плоча во Белорусија. Православните активисти и раководството на областа го овековеа формирањето на козачкиот полк во 1654 на овој начин, чија активност, во исто време, беше наречена "феномен на двосмисленост".

«Август 6 1654, градот беше организиран од страна на полкот за Белоруски Chausy (Chausovsky) Козакот, кој" 1000 пешачење со чекани и копја и аркебузи, со коњ со 100 луѓе ... ", Е напишано на тоа.

Ние обесениме плакета на зградата на регионалниот музеј на локалните знаменитости до уште една табла, посветена на законот на Наманја во Магдебург. Нејзината инсталиран во 2016 година на иницијатива на Могилевската регионална организација на Белоруски јазик општество.

Реклама Магдебург минатото Xaus
Знак на Магдебург кон минатото Хаус

Церемонијата на отворање на табла на Козаците изведени за време на поворката на годишнината од 100 од убиството на семејството на последниот руски автократ Николај Романов. Официјалните извори известуваат дека средствата за правење меморијален знак биле собрани од страна на јавноста.

Кое беше карактеристичното време кога беше формиран Chausky Козачки полк

  • Во 1654, територијата била окупирана од трупите на московското царство и Козаците на Богдан Хмелницки;
  • Војната е цврсто тринаесет години (1654-1677). Во белоруската историографија се нарекува "крвотокот";
  • Бројот на населението во белоруската земји е намалена за повеќе од половина (На Chavushchyne на 40 проценти). Историчарот Генадиј Saganovich во својата книга "Непознатите војна", вели за "поплава" во Белорусија живееле 2 900 милиони илјади луѓе, и по него - 1 350 илјади милиони.
  • Војната беше уништена од белорускиот филистерство. Десетици илјади занаетчии беа земени "заробени Литвани" во Московиј.
  • Козачки формирање на Белоруски селаните се бореа во окупатори да 1659 години. Заедно со своите верски лидери (Paklonskіm Константин, кој себеси се именувал Белоруски полковници и Иван Nyachaem) преминале на страната на Комонвелтот и Големото Војводство Литванија.

Окружниот извршен комитет: "Го овековечивме историскиот факт"

Во Chausy Окружниот Извршен комитет тие го објаснуваат формирањето на одборот со "овековечување на историскиот факт". Според заменик-претседателот на областа администрација Татјана Radzivilinay, за прославата на нејзиното откровение, говорниците не даде проценка на активностите на Козаците. Официјалната забележа дека за ова постојат историчари и научници кои треба да го протолкуваат "овој настан од различни страни".

градење на Извршниот комитет на област
Изградбата на окружниот извршен комитет

"Многу е важно за нас дека жителите на нашиот град, нашите деца и гости знаат дека на територијата на областа Чауси имало ваков историски настан. Тоа е лошо, или позитивно - секој има свој поглед. Отворајќи го одборот, констатиравме дека во областа Чауси живееле храбри, решителни луѓе кои ја сакале својата татковина ", рече Татјана Radivilina.

Весникот на Извршниот комитет на Чауски Искра, кој се однесува на зборовите на Татјана Радзивилаи, истакна: "Активноста на белоруските Козаци во текот на XVII период е мешан феномен".

Историчар Трусов: "Одборот на Козаците е манифестација на" рускиот свет "

Олег Trusov
Олег Трусов

Историчарот Олег Трусов Јас не се сеќавам, или се во Белорусија, освен сега Chaus, споменици на Козаците. Тој не негира дека белоруските селани биле регрутирани во Козаците. Таквата политика, рече тој, се чуваат на московјаните и Zaporozhye Козаците време на војната на тринаесет години. Подоцна, сепак, да се донесе на соговорникот, т.н. Белоруски Козаците преминале на страната на Полско-литванската унија и Големото Војводство Литванија, но "оваа сегашната идеологија на движењето козачки обидете се да не се спомене."

"Јас категорично се противев на овековечување на вакви настани", објаснува Олег Трусов.

"Ова е манифестација на рускиот свет", тврди тој. - Ако останеме тивки, таквите знаци ќе се појават во Могилев. Неопходно е да се напишат протестите на претседателската администрација, барајќи овој знак да биде отстранет со објаснување дека тоа е првиот чекор кон анексија на Белорусија ".

Политички научник Андреј Казакевич: козаци 17 век и модерни - сосема различни работи

Андреј Kazakevich
Андреј Kazakevich

Директор на Институтот "Политичка сфера" Андреј Kazakevich "Сериозен проблем" со инсталирање на таблетот на Козаците со неутрален натпис не се гледа. Тој привлекува внимание на фактот дека Козаците во Белорусија 17 век и модерна - сосема различни работи. Според него, за да ги разбере Козаците, мора да се земе предвид дека овој феномен е во голема мера контрадикторни, но тоа не треба да се отфрли од белоруската историја.

Тој потсети дека "пред војна козачки Khmelnytsky на тринаесет години" во војна со Полска, и многу македонски селани се приклучи на тоа ", и формираше во Белорусија" формирање Козакот почна trynatstsatsіgadovuyu војната како московјаните сојузници, а заврши на страната на Комонвелтот и Големото Војводство Литванија. "

За "Чубагата на козачкиот" и "Автономната козачка република"

Во 2015, брендот Chaus ќе го направи "Козачкиот козачки" симбол на градот. Сувенири беа развиени. Весникот "САТ - Белорусија денес" во белешка посветена на оваа намера, пишува, дека во 17 век на територијата на сегашната област "постоеше козачка автономна република". Одлуката за "козачки козачки" на Козаците не беше прифатена од регионалниот извршен комитет и прашањето беше отстрането од дневниот ред.

"Постои историски факт е дека Козаците биле Chaussy земјиште, но никој не се наменети да се направи за сликата на имиџот на градот на полицајци и разбојници," - објасни тогаш извршниот комитет.

Накратко за Chauses

Споменикот на местото на уништените градското собрание. Тоа "козачки" амблем Chaus
Меморијален знак на местото на уништената градска сала. На него е "Козачки" грб Шаус
  • Облачниот центар за 40 километри од Могилев на исток. Првите напишани спомени датираат од 1581 година.
  • Август 12 1634, кралот и Големиот војвода Владислав Васа даде Chavusam Магдебург закон и грбот со лик на коњ Свети Мартин. Тогаш е изградена сала на градот. На chatyrohsotgodzdze Chaus да се одржи на симбол на општинската власт стави спомен знак, но не и со амблемот на "Свети Мартин".
  • Во 1781, по вградувањето на источна Белорусија во Руската империја, Катерина II му дала на Шавуус нов грб со пресечен меч и меч.
  • Во 2001, рускиот империја сртот стана официјален симбол на Chaus.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 125 Време, 1 посети на ден)

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...
Култура, вести

Дајан Ривс е Медисон, основач на Виз., Кој редовно пишува за бизнис менаџмент, финансиски услуги, правна практика, социјален живот, познати озборувања, едукација на потрошувачите и други теми. Дознајте повеќе за Дијана на нејзината веб-страница на HienaLouca.com

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *