"Сенка микрофон во анусот"

Сергеј Наумчик напиша политички нэкралёг според Николај Џеменчани, каде што прочитав две важни реченици за себе: "Јас не направив смисла" и "не бев според стандардите на ораторски вештини". Без откривање на овие карактеристики, имиџот на поранешниот шеф на Врховниот совет ми се чини нецелосен.

Првата реченица во последните години 25 за белоруската државен врв стана толку некарактеристичен дека многумина се прашуваат е дали тоа е политика да не се валкани трикови? Особено политиката, велат тие, е валкан бизнис.

Се сеќавам на постерите, со кои на почетокот на 1990, обичните луѓе отидоа масовно да протестираат против акциите. "Деменеј - смртта на нашите деца!" - ова е за прикривање на последиците од катастрофата во Чернобил, одошто другиот тогашниот лидер Малофеев ќе слезе во историјата. Властите имаат мало влијание врз она што остануваат во историјата. Како што индиректно тврди Сергеј Наумчик, Дементо не ја криеше вистината за Чернобил.

Уште еден постер од тие митинзи, сосема пролетерски: "Не гласајте за Дементи, тој јаде кавијар, а ние се пот!" Исто така, немаше никаква врска со реалноста. На крајот на краиштата, претседателот на Собранието припаѓаше на патриџата на советските и партиските шефови, кои живееле на "минус" начин и чија скромност достигна несоодветна. Мислам и на облеката и на мебелот на живеалиштето и на оние незгодни "дача". Освен ако оброкот во цекошкиот буфет не може да го поддржи овој "лапам". Веројатно, високата номенклатура беше поинаква, но како сосед на Деменеј на влезот, бев само изненаден од неговата скромност. И, патем, учтивост. Друга карактеристика на официјалното лице, од кое целосно ја изгубивме навиката, е тоа што не очекувате да нападне или агресира, поради што се обидувате да ја заобиколиш страната на најфлексибилниот менталитет денес.

Во неговиот танц на белоруската советска номенклатура, Деменеј не бил најхаризматичен карактер, токму поради неговите ораторски вештини или не-мистерија. Во оваа смисла, тоа може да се спореди со рускиот премиер Черномирдин. Во Белорусија, такви луѓе, за кои се напишани афоризми или "афоризми", немаше повеќе. Назалниот тивко Малофеев малку зборуваше. Пргав зборувач Соколов, во прилог на vasimpavarkhovy svnіnarnykaŭ, запаметен од "филолошки" инцидент. На некој состанок во Брест, тогашниот шеф на регионот, Ефрем Соколов, го забележа над сцената цитатот на Максим Горки, "Човекот со гордост звучи", и побара тој да го напише зборот "Совет" од фронтот.

Афоризми претседателот Сонцето Dementey на "Shasta микрофон" и нивните заменици, кои "долго време беше во анусот", вели со насмевка, и на говорникот - ако не како само лик кај раководството на тогашниот номенклатура, за која може да се каже нешто смешно, но поради позитивните .

Весникот "Свобода" во 1991-м овековечи неколку зборови на Џемиансеев за историјата:

Мислењата изразени во блоговите ги пренесуваат ставовите на самите автори и не мора да ја одразуваат уредувачката позиција.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 139 Време, 1 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

Лукашенко нареди да се разубават гробиштата на војници, но не и воена
Александар Лукашенко потпиша указ за унапредување и реставрација на споменици, споменици на воената слава, погребувања на Првата и Втората светска војна, пишува BelTA. Во времето на објавувањето, декретот ...
Во Грција двајца Украинци беа тужени за 180 години затвор
Во Грција, двајца Украинци - Сергеј Shvayuka и Питер Litvinchuk - поднесе тужба за да 180 години затвор под обвинение за шверц на мигранти. На ...
Лукашенко потпиша декрет за консолидација на кадри во селото
Александар Лукашенко потпиша декрет № 287 «На продажбата на куќи (станови) во руралните средини", што создава дополнителни услови за задржување на лица во селото. Од ...
Рускиот суд испрати за ревизија случај на украдените во Белорусија украински Павел Grib
Paўnochnakaўkaskі округ Воениот суд на Русија го испрати случајот назад за ревизија Украина Павел grib, кој исчезна пред една година во Белорусија, а подоцна бил префрлен во ...
Путин го повика Лукашенко во Сочи, една недела по последната средба
Владимир Путин и Александар Лукашенко одржаа телефонски разговори со иницијатива на рускиот лидер, пишува БЕЛТА. За време на разговорите, Путин ја покани Лукашенко да ја посети Русија ...
вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *