Украински инвеститор потврдува повлекување од фабриката Орша, национализирана во Белорусија

Zaparoska Motor Sich очекува дека во текот на следната недела ќе биде во можност да се согласат со условите за пренос на својот удел во Оршан фабрика за поправка на авиони на белоруската држава.

  • "Познато е дека претседателот на Белорусија Александар Лукашенко беше во фабриката Орша, даде изјава. Да, ние навистина одиме од таму, а деталите ќе бидат договорени во блиска иднина. Како резултат на тоа, ние сигурно ќе го информира ", - рече директорот на" Мотор Sich "во областа на односи со јавноста Анатолиј Малиш.

Во исто време, тој го остави одговорот на прашањето, предвидува плаќање од страна на белоруската страна на надомест за пренос на акции на компанијата на украински инвеститори: "Во текот на следната недела сè ќе се смета."

Досега, 60% од акциите на фабриката припаѓаа на украинската компанија "Мотор Сич", а 40% - на белоруската компанија "Системи за инвестиции и иновации", сопственост на белоруски бизнисмен Александар Садови. Но 11 Јули Александар Лукашенко најави национализација на претпријатието.

  • За време на посетата на Орша за поправка на авиони Лукашенко рече дека "ова е претпријатие во државна сопственост од денес", бидејќи "повеќе нема овде".
Александар Лукашенко за време на неговата посета на АД "Orsha авионите ПОПРАВКА растенијата"
Александар Лукашенко за време на неговата посета на АД "Орша аеродром за поправка на авиони"

Тој потпиша наредба за "враќање на ефективната операција" на Оршаната фабрика за поправка на авиони, но досега не е објавена - како ќе се случи национализација, е непозната.

Во мај канцеларијата на јавниот обвинител на Белорусија отвори кривично дело во врска со поранешниот генерален директор на АД "Орша за поправка на авиони" и претставници на Пот "Мотор Сич" (Украина).

  • "Причината беше штетата предизвикана од претставници на фабриката до особено голема количина, како и значителна штета на нејзините интереси" Канцеларија на јавниот обвинител.

Оваа година во мај претседателот на "Мотор Сич" Вјачеслав Богуслаев замина за Белорусија за да преговара за промена на белорускиот акционер на фабриката Орша. По разговорите, тој им рече на украинските новинари дека "Мотор Сич" го исполни својот дел од инвестициските обврски "од 110%" и инвестираше околу 20 милиони долари во развојот на фабриката за поправка на авиони.

  • Според Вјачеслав Богуслаев, 2017 година Орша фабрика заврши со профит.

Во април, приватен авион на Вјачеслав Богуслајев, на кој претседателот на "Мотор Сич" полета на собранието на акционери, не може да го напушти аеродромот во селото Болбасово (регион Витебск), каде се заснова фабриката. Потоа беше објавено дека авионот Јак-40, на кој летал во Белорусија, беше уапсен од страна на белоруската страна, со цел да го принуди Богуслав да ги напушти финансиските тврдења на белоруската фабрика.

Коментирајќи за слободата за состојбата со авионот, директорот на "Мотор Сич" во врска со односите со јавноста Анатолиј Малиш рече:

  • "Авионот не беше уапсен. Не му беше дозволено да лета. Но сега авионот е веќе дома, имаме. "

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 136 Време, 1 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

Советника Макрона уволят за нападение на демонстранта
Советник президента Франции Эммануэля Макрона Александр Бэналя в пятницу был задержан и допрошен после того, как было опубликовано видео, на котором он избивает ...
Поляков провел первую политсовет ОГП с маршрутки Минск — Гомель
Новый лидер Объединенной гражданской партии Василий Поляков, избран 8 июля, хочет расширить активность партии в социальных сетях. «Мы работаем над тем, чтобы привлечь в социальные ...
ДТП в Украине: состояние троих белорусов — «стабильно тяжелое», врачи пока не советуют их перевозить в Беларусь
Власти Николаевской области в Украине направили в Кривоозёрскую районную больницу дополнительных хирургов и травматологов, чтобы оказать помощь 12 белорусам, которые пострадали в результате аварии ...
Фонд имени Павла Шеремета создали в Польше
В Польше создан фонд «Свобода и солидарность» имени Павла Шеремета, сообщила БелаПАН мать журналиста Людмила Шеремет. Создать фонд решили семья, друзья и коллеги Павла ...
Бывшему руководителю транспортной инспекции приговорили к 4,5 года лишения свободы
Суд Фрунзенского района Минска приговорил 20 июля бывшему руководителю транспортной инспекции Леониду Лемешу 4,5 года лишения свободы за взятку, пишет Tut.by. Второй фигурант ...
вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *