Притворени во "случајот на лекарите". Листата се ажурира. ВИДЕО

Во случај на злоупотреба на службеници од медицинската индустрија веќе е повеќе од 60 фигуранти, 37 од нив се притворени, одобрува Претседател на Комитетот за државна безбедност Валери Вакулчик.

Лица кои се вклучени беа обвинети за поткуп и даночно затајување, вклучително и во набавка на опрема и лекови по повисоки во 60 100-% цени.

Во КГБ се вели дека речиси сите признале вина. За испрашување отиде поранешен министер за здравство на Белорусија, заменик-премиер Василиј Жарко.

Притворени

(Информации потврдени од страна на КГБ)

 • Заменик-министер за здравство Игор Лосицки;
 • Генерален директор на "Белфармација" Вјачеслав Гнизов;
 • Директор на "Белеметехиники" Александар Шарак;
 • Шеф на воената медицинска администрација на Министерството за одбрана Алексей Ешков;
 • Раководител на Главната дирекција за здравство на Извршниот комитет на Гродненската област Андреј Стрижак;
 • Главен патолог на Министерството за здравство, раководител на Бирото за анамнеза на Градската клиничка патологија во Минск Аркадиј Пучков;
 • Директор на Центарот за стручност и тестирање во здравството Александар Столяров;
 • Директор на Центарот за трауматологија и ортопедија Александар Белецки;
 • Главен лекар од Градската клиничка болница 1 во Минск Олег Фомин;
 • Главен лекар на Републичкиот центар за медицинска рехабилитација и третман на балон Сергеј Коријко;
 • Директор на компанијата "Ексон" Валери Васкевич.

(медиумите информации за притвор уште не се потврдени)

 • Директор на компанијата "Исмамед" Сергеј Шакутин;
 • Раководител на ендоскопскиот оддел на Градската клиничка болница во Минск 9 Андреј Савченко.

Кривични случаи потврдени

(но не е познато дали биле притворени)

 • Главен лекар на 9 Минск Градска клиничка болница Валери Кушниренко;
 • Главен доктор на регионалната клиничка болница во Минск Андреј Королко;
 • Главен лекар на регионалната клиничка болница Витебск Анатолиј Оладко.

Износот на мито

Вкупно, "повеќе од $ 15 000 000" беше запленета или компензирана во случајот, тврди КГБ.

 • Лосицки - «од $ 2500 до $ 10 000»;
 • Васкевич - "уапсен додека добива $ 5000, барем $ 25 000";
 • Фомин - "пронајден за $ 140 000";
 • Греди - "не помалку од $ 200 000";
 • Beletsky - "околу $ 500 000" беше пронајден во кешот;
 • Шарак - "во кеш во гаража најде повеќе од $ 620 000."

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 136 Време, 1 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

Поранешниот советник на шесте американски претседатели сега ја зголемува марихуаната
Из коридоров власти - в парник с марихуаной. Бывший советник шести президентов США на пенсии решил заняться выращиванием конопли в промышленных объемах. (Видео ...
Белоруските монаси пеат "Три желки" со електрични гитари. ВИДЕО
21 июля в минской католической общины Меньших братьев капуцинов, которые несут служение в столичной церкви св. Франциска Ассизского в мікрарёне Уручье (Копище), вечные ...
Трамп: "Вашиот сакан претседател не направи ништо лошо"
Доналд Трамп ја коментираше пораката за присуството на аудио-запис, кој може да биде негов кампраметават. Американскиот претседател на Твитер пишуваше дека не направил ништо лошо. Па тој ...
Победникот на актуелната "Басовишка" стана познат. ВИДЕО
Групите 4 учествуваа во натпреварувачката програма: електронска група "SnopSnoŭ", пост-панковски проект "Nürnberg", гитарски дует "MorkvoCvet", како и дует "Eryk i Ja", информира ...
Иран се заканува да го блокира извозот на нафта од Персискиот Залив
Ирачкиот Врховен лидер ајатолахот Али Камнеи 21 јули го поддржа предлогот на претседателот Хасан Рохани да го блокира извозот на нафта од Персискиот Залив, кога неговиот ...
вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *