Белоруски бизнисмени веруваат дека бизнис acumen и комуникација се поважни од образованието

За да станат богати, според претставниците на малите и средните претпријатија, повеќе се потребни praddpremalntsy, бизнис acumen, комуникации. Во многу помалку почит - образование, талент, пристојност.

Центарот на Институтот за приватизација и менаџмент ги презентираше резултатите од студијата за мали и средни претпријатија: што се промени по кризата, кои се вредностите во бизнисот.

Поддржувачите на пазарни реформи станаа многу повеќе од поддржувачи на државната регулација (78% наспроти 17%) - ова е заклучокот постигнат од истражувачите на ИПМ. Во последниве години, малите и средните бизниси се развија со побрзо темпо отколку економијата како целина. Кредитите станаа попристапни за претставниците на малите и средните претпријатија.

Сепак, втора година по ред, има пад на задоволството од нивото на квалификации, образованието на своите вработени. Персоналот станува оскуден ресурс.

Во исто време, ИПМ истражувачите, анализирајќи ги резултатите од анкетата на претставниците на 405 на мали и средни претпријатија, дојдоа до некои парадоксални заклучоци. Прашањето беше поставено: "Кои квалитети се потребни за да се збогатат во Белорусија?"

На прво место - pradpremalnasts, бизнис зафат (71, 6%).

На вториот - достапноста на потребните линкови (52,3%).

На третиот работен капацитет (51,6%).

Четвртиот е умот (45,2).

На петтата - среќа, среќа (38,6).

И само 26,6% од испитаниците веруваат дека образованието е неопходно за да се постигне богатство.

Она што е потребно е талент, пристојност, уште помалку.

6,1% од испитаниците веруваат: за да станеш богат, ти треба неморал.

Dasledytsa Дарија Урбан. Фото Павле Berasneva
Dasledytsa Дарија Урбан. Фото Павле Berasneva

"Вредностите се основа врз која се заснова целата активност. Ние се потпираме на она што вредности ги имаме во приоритет, го избираме векторот на нашата активност.

Гледаме дека бизнисот ги претпочита вистинските врски. Покрај тоа, полошо е економската состојба на претпријатието, толку повеќе луѓе избираат врска. Колку е подобро економската состојба на претпријатието, толку помалку бизнисмени избираат врски - тие избираат пристојност, образование, ум.

Поуспешните луѓе, колку повеќе патуваат, толку повеќе избираат морални фактори ", вели истражувачот Дарија Урбан.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 171 Време, 3 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

Лондонската галерија ги обеси црвените кукавици како симбол на политичкиот популизам
Британската галерија "Црвена галерија" одлучи да ја поддржи чешката уметничка група Зоховен, која, според нејзиниот пример, ја закачила на фасадата на нејзината зграда во Лондон, гигантските црвени гаќички. Активистите на Зоховен ...
Во Русија, на ферибот се удавија деца
Тројца деца беа убиени кога бродот се преврте на реката Бузан во регионот Астрахан. Во брод имаше вкупно девет деца. Еден локален жител ги преминал реката, ...
Во Москва, вработен во Роскосмос бил уапсен во случај на предавство
Прес-службата на Роскосмос го потврди апсењето на 74 вработен XNUMX-годишниот Виктор Кудрявцев. "Сега со него се вршат истражни дејствија", изјави за "Тас" шефот на прес-службата на Роскосмос.
Елизабет II и сите останати. Кој од европските монарси има корени на белоруските земји
Потомците на Софија Минск, Софија Голшанска и Лудвика Каролина Раџивил владееја со десетици земји низ целиот свет. Меѓу нив, и сите современи монарси на Европа. Оригиналот на публикацијата 19.07.2017. Маргарет ...
Најдобри земји 10, чии пасоши можат да купат богати луѓе
Агенцијата Блумберг составил рејтинг на земји кои им дозволуваат слободно да стекнат државјанство откако ќе инвестираат во нивната економија. Првото место на листата е Австрија - за да се добие ...
вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *