Бранителот Курапат: милицијата со Аккреин беше отпуштена и затворена за поддршка на демонстрантите

Полицискиот службеник Михаил Громико од притворниот центар во улицата Акрестн се приклучи на одбраната на Курапат 30 јуни. Кратко потоа, полицаецот бил отпуштен и осуден на административен притвор, кој служел таму каде што служел неодамна.

Ова беше објавено од 12 јули активист Леонид Кулаков на тркалезната маса за заштита на Курапат, пишува "Ново време".

Датумот на разрешување и судење на Михаил Громика не беше повикан. Познато е дека мора да биде објавено на 11 јуни.

Во почетокот на јули, членовите на 6 на акцијата во близина на ресторанот "Ајде да јадеме" беа осудени на административни апсења. 4 јули за заштита на Kurapat, исто така, го казни претседателот на партијата БПФ Григориј Костушев и еден од лидерите на движењето за солидарност "Заедно" Вјачеслав Сиучик.

Зад решетките остануваат други бранители на Курапат: Максим Вињарски и Алексей Турович, го осуди 4 јули за 10 дена.

Она што е важно да се знае за протестите против новиот ресторан во Kurapaty

  • Ресторан "Ајде да јадеме" во Kurapaty наводно заработил во вечерните часови 5 јуни.
  • Јавни активисти секој ден од 31 квасец спасување забавен комплекс, барајќи неговото затворање.
  • 1 јуни ресторан "Ајде да јадеме" започна да се рекламира на интернет.
  • 28 Дописник на мајска слобода падна на територијата Комплексот, каде што ја виде подготовката за брзо отворање на ресторанот.
  • 27 јуни, посетителите на ресторанот на автомобили победи активист Леонид Кулаков, тој има фрактура рака.
  • Сè уште не е познато кој е сопственикот на ресторанот. Нејзината адреса се совпаѓа со адреса на LLC "Amizbel", нејзините претставници не одат во контакт. Претходно пријавени, дека комплексот припаѓа на компанијата "BelRastInvest".
  • Ресторанот стои зад 50 метри од местото каде што е во 1930-e имаше масовни егзекуции. Казнените лица на НКВД застрелани тука од 30 илјади до 250 илјади луѓе.
  • Изградбата на забавен комплекс наречен "Булбаш сала" започна во 2012 година во заштитеното подрачје на Куропат. Во безбедносната зона 2014-m намалени. Историја на градежништво и борба тука.
  • Првата јавна одбрана на Курапат се случи во 2001-2002, кога младите протестираа против проширувањето на кружниот пат низ тракт. На почетокот на 2017, активисти бранеше Kurapaty од изградбата на бизнис центар.

Репресии на Сталин и Курапат

Во Белорусија масовната репресија започна кога болшевиците дојдоа на власт во 1917. И заврши кога Сталин починал - во 1953. Истражувачите веруваат дека биле подложени на најмалку 600 илјади луѓе. Според други проценки, оваа бројка достигнува 1,4 милиони. Но, точниот број е непознат - КГБ сè уште не ги обелодени архивите. Според различни проценки, од 30 до 250 илјади луѓе NKVD казни shot со 1937 за 1941 години во Kurapaty - шума во близина на Минск.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 175 Време, 1 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

Поранешниот советник на шесте американски претседатели сега ја зголемува марихуаната
Из коридоров власти - в парник с марихуаной. Бывший советник шести президентов США на пенсии решил заняться выращиванием конопли в промышленных объемах. (Видео ...
Белоруските монаси пеат "Три желки" со електрични гитари. ВИДЕО
21 июля в минской католической общины Меньших братьев капуцинов, которые несут служение в столичной церкви св. Франциска Ассизского в мікрарёне Уручье (Копище), вечные ...
Трамп: "Вашиот сакан претседател не направи ништо лошо"
Доналд Трамп ја коментираше пораката за присуството на аудио-запис, кој може да биде негов кампраметават. Американскиот претседател на Твитер пишуваше дека не направил ништо лошо. Па тој ...
Победникот на актуелната "Басовишка" стана познат. ВИДЕО
Групите 4 учествуваа во натпреварувачката програма: електронска група "SnopSnoŭ", пост-панковски проект "Nürnberg", гитарски дует "MorkvoCvet", како и дует "Eryk i Ja", информира ...
Иран се заканува да го блокира извозот на нафта од Персискиот Залив
Ирачкиот Врховен лидер ајатолахот Али Камнеи 21 јули го поддржа предлогот на претседателот Хасан Рохани да го блокира извозот на нафта од Персискиот Залив, кога неговиот ...
вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *