Или не му наштети на голем музички фестивал во Минска ботаничката градина? Верзии на администрацијата и екологистите

Минатиот викенд во ботаничката градина во главниот град беше домаќин на голем музички фестивал "Стерео викенд со ново радио". Фановите на музичкиот фестивал беа ценети за добрата програма и организација, недостатокот на линии, големиот простор, љубезната безбедност. И "зелените", еколозите, критикуваа: Ботаничката градина е научна лабораторија на Националната академија на науките, покрај музиката исплашена и птиците, тревниците и тревниците.

Слободата ги претставува ставовите на двете страни - раководството на Ботаничката градина и еколозите.

Фестивалот "Стерео викенд со ново радио", каде што дејствуваа Иван Дорн, Манатик, ГусГус, АТЛ, "Браво", предизвикаа бурна дискусија во социјалните мрежи. Некои беа незадоволни: Ботаничката градина не е место за вакви фестивали.

Новинарот Татјана Замировскаја, кој живее во САД, пишува"Се чини дека јас сум единствениот кој беше донесен до солзи со слики од фестивалот" StereaLeta Ботаничка "(како автор - MS.). Три сцени, музика лето, среќа, инвазија, насилство ... Но, таму е исто така еден екосистем"

93 хектар на ботаничката градина не се искористи во целост, речиси половина од територијата е оградена со црвена и бела виолина: цветници, гребени, ретки растенија, колекција дендрајагика. Сепак, имаше простор за три сцени, четири судови за храна, забавни зони. Имаше детско игралиште, пазар, хелати, бројни пивчиња. Тоалетите беа поставени повеќе од четири дузина.

Администрација на ботаничката градина: "Сè беше многу културно"

Заменик-директор на Централната ботаничка градина Иван Володко изјави за Слобода дека учесниците и гостите на фестивалот не предизвикале никаква штета на територијата.

"Сè беше многу културно, пристојно. Со такви организатори многу е пријатно да се работи. Зони каде што имаме ретки растенија, колекција од дендрарагија, биле оградени, езерце со лебеди, така што сè е во ред. Тревниците, тревата немаше време да газат.

Можеби имало незадоволство кај жителите на околните куќи, доцна во ноќната музика.

Не мислам дека гласната музика навистина ги исплаши птиците. И на бројните врани, кои се премногу лабави, исплашени, па ние би биле среќни ", се пошегува Иван Володко.

Arnіtolyag: Времето не беше добро избрано

Раководител на јавното здружение "Ахова Птушак Бачкаїшыны" Александар Винчевски изрази мислење дека паркот и ботаничките градини ширум светот се користат за одржување музички фестивали, големи концерти и други масовни настани, но во овој случај времето не беше избрано многу добро.

"Ми се чини дека во почетокот на јули ваквите фестивали се одржуваат рано во Ботаничката градина, ова е доста бучен настан за птиците. И покрај тоа што атракцијата "Супер 8" во близина, во паркот Челюскинцев, гласно рика од пролетта, птиците се навикнуваат на него. Патем, птиците се гнезда дури и во воени подрачја, каде што топови се растреперуваат.

И во овој случај - не беше, не беше, но потоа одеднаш како што даде! Возрасните птици можат да се исплашат и да фрлаат кокошки и гнезда. Пилињата од студот може да умрат, особено во вечерните часови или кога ќе дожд. Ако птиците активно пеат, тоа значи дека тие имаат мали пилиња - а сега истите дрошци се ревносни.

Но, на крајот на јули, во август, такви големи музички фестивали веќе може да се одржат. Дури и во Ботаничката градина, "- вели arnitolyag од" Achovy Ptushak Batskaŭščyny ".

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 146 Време, 1 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

Уже сегодня: день памяти Алеся Ставера
События 23 июля в белорусской и мировой истории. День в истории 1914 — Австро-Венгерская империя после убийства наследника престола эрц-герцога Фердинанда предъявила ультиматум Сербии. Отказ ...
Как оперная певица променяла сцену на собак и стала кінолягам
Семь лет назад киргизская оперная певица Татьяна Сафонова ушла со сцены и начала заниматься в Бишкеке вывядзеньнем и дрессировкой американских акітаў, басэнджы, хаски ...
Лондонската галерија ги обеси црвените кукавици како симбол на политичкиот популизам
Британската галерија "Црвена галерија" одлучи да ја поддржи чешката уметничка група Зоховен, која, според нејзиниот пример, ја закачила на фасадата на нејзината зграда во Лондон, гигантските црвени гаќички. Активистите на Зоховен ...
Во Русија, на ферибот се удавија деца
Тројца деца беа убиени кога бродот се преврте на реката Бузан во регионот Астрахан. Во брод имаше вкупно девет деца. Еден локален жител ги преминал реката, ...
Во Москва, вработен во Роскосмос бил уапсен во случај на предавство
Прес-службата на Роскосмос го потврди апсењето на 74 вработен XNUMX-годишниот Виктор Кудрявцев. "Сега со него се вршат истражни дејствија", изјави за "Тас" шефот на прес-службата на Роскосмос.
Култура, вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *