Трамп и Меркел се среќаваат лице в лице

Претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел се состанаа на маргините од самитот на НАТО во Брисел, за да преговара лице во лице. Тоа се случи само неколку часа по Трамп го критикуваше Германија за недоволна трошоците за одбраната и ја обвини Сојузна Република Германија дека тоа е "palonnіtsay Русија" поради својата енергетска зависност од Москва.

Во изјавата по состанокот во јули 11, Трамп изјави дека покрена прашања во трошењето на германската одбрана и гасоводот "Северен тек - 2» со Русија. Трамп, исто така, инсистираше на тоа дека има "многу добри" односи со германскиот канцелар. Меркел истакна дека разговара за трговијата и миграцијата со Трамп и дека таа се гледа напред кон идните преговори со претседателот на САД, бидејќи "ние сме партнери."

На почетокот на дводневниот самит на НАТО Трамп направени во конфронтирачка дух, велејќи дека Германија влегува во трансакции на гасовод - ". Ги заштити од Русија" "Норд стрим 2" со Русија во вредност "милијарди долари" и очекува САД да Акутна размена на мислења се одржа за време на појадокот со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг утрото на 11 јули.

Emanyuel Macron и Доналд Трамп, јули 11 2018
Емануел Макрон и Доналд Трамп, 11 јули 2018

Разговорите за тет-а-тет меѓу американскиот и францускиот претседател Трамп и Емануел Макрон исто така се одржаа. По разговорите меѓу двајцата водачи, Макрон беше запрашан дали се согласува со мислењето на Трамп дека Германија станала "руски палонитор". Францускиот претседател рече дека не.

Во исто време, Трамп самиот на состанокот со Маркон рече дека сметал дека е "голема чест за себе да биде член" на еден француски колега.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 158 Време, 1 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

"Не ми е жал за него" - мајката на заложничката девојка за убиената во Заславл
"Зошто е потребно да го убие?!" - на улиците Zaslaul разговараат за вчерашната убиството на 46-годишниот Сергеј К. Човекот го зеде како заложници 23-годишната ќерка, Д ...
Министерот за внатрешна безбедност на САД предупреди за мешање на Русија на изборите во ноември
Министерот за внатрешна безбедност на САД, Кирстен Нилсен, рече дека САД мора да бидат подготвени да се спротивстават на обидите на Русија да интервенира со тековните американски избори. "Не мислам дека ...
Бранители Курапат - во притворниот центар во улицата Акрестзин
Олга Николајчик, Леонид Кулаков и Мој Наумов се во притворниот центар во улицата Акрестн. Павел Северинец го информираше "Радослав Свабода" за ова. Според Северинец, во притворниот центар ...
Настја Рибка одби да признае вина
Во Тајланд, во одморалиштето Патаја, тужба против белорусите Александар Кириллов (познат како Алекс Лесли), Анастасија Вашакевич (Наци Рибки) започна ...
Министерството за природни ресурси: има злато, нема инвеститори
На територијата на Белорусија се пребаруваат злато, бакар, платина и ураниум. Веќе се идентификувани области каде што постојат манифестации на злато, платина и бакар. Ова е за БелТА ...
вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *