Трамп им нуди на земјите на НАТО нов репер за дефанзивно трошење - 4% од БДП

Претседателот на САД ова го изјави на сојузниците на НАТО на самитот на Алијансата (сега таков репер е ХНУМКС% од БДП).

Ројтерс информира за изјавата на американскиот лидер во врска со претседателот на Бугарија, Румен Раџев. Неименуван претставник на американската администрација ги потврди овие информации до агенцијата, но објасни дека ова не е официјален предлог.

Оваа година, само земјите од 8 од 29 членки на Алијансата ќе ја достигнат или надминат нормата на 2% од БДП за трошоци за одбрана. Во Германија, овој удел е 1.24%, во САД - 4.2%. Така, Трамп ги повика останатите земји-членки на Алијансата да се фокусираат на американскиот стандард на дефанзивно трошење.

Конечниот документ на самитот на Алијансата вели: "Ние се стремиме кон подобрување на рамнотежата на трошоците и одговорностите на членовите на Алијансата"

Ројтерс ги нарекува овие зборови навестување на критики од американскиот претседател дека партнерите од алијансата трошат премногу малку за одбраната.

Сојузниците на НАТО изразија загриженост во врска со активностите на Русија, истакнувајќи дека овие акции доведоа до намалување на стабилноста и безбедноста. Во документот, исто така, се забележува солидарноста на членовите на Алијансата со британската проценка, според која Русија е виновна за нападот со хемиско оружје во британскиот град Солсбери.

Алијансата, исто така, се согласи да ја покани Мекдонија да започне преговори за пристапување во НАТО.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 160 Време, 1 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

Веќе денес: денот на сеќавањето на Алеш Ставер
Настани 23 Јули во белоруската и светската историја. Ден во историјата 1914 - Австро-унгарската империја, по убиството на наследникот на тронот, надвојводата Фердинанд доставени ултиматум за Србија. Неуспех ...
Како оперски пејач размени сцена за кучињата и стана филм
Пред седум години, Киргистан оперска пејачка Татјана Сафонова напушти сцената и почна да се вклучат во Бишкек vyvyadzennem и обука на американската akіtaў, basendzhy, Хаски ...
Лондонската галерија ги обеси црвените кукавици како симбол на политичкиот популизам
Британската галерија "Црвена галерија" одлучи да ја поддржи чешката уметничка група Зоховен, која, според нејзиниот пример, ја закачила на фасадата на нејзината зграда во Лондон, гигантските црвени гаќички. Активистите на Зоховен ...
Во Русија, на ферибот се удавија деца
Тројца деца беа убиени кога бродот се преврте на реката Бузан во регионот Астрахан. Во брод имаше вкупно девет деца. Еден локален жител ги преминал реката, ...
Во Москва, вработен во Роскосмос бил уапсен во случај на предавство
Прес-службата на Роскосмос го потврди апсењето на 74 вработен XNUMX-годишниот Виктор Кудрявцев. "Сега со него се вршат истражни дејствија", изјави за "Тас" шефот на прес-службата на Роскосмос.
вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *