Претседателот на Литванија се обраќа на "од zasyatsarogai" пред состанокот на Путин и Трамп по самитот со Ким Јонг Еун

Литванскиот претседател Далија Грибаускайте коментираше за претстојниот самит меѓу претседателите на Русија и САД.

"Ние го имаме овој состанок со Засарогај. Се разбира, ние сме претпазливи. Видовме состанок со Северна Кореја, а резултатите беа, да речеме, нејасни ", рече таа.

Средба Доналд Трамп и Ким Јонг-ун 12 2018 јуни
Средба Доналд Трамп и Ким Јонг-ун 12 Јуни 2018

Во исто време, рече таа, САД нема да ги укинат санкциите наметнати на Русија, бидејќи "Америка е верна на својата позиција против агресорите ширум светот".

Шефовите на САД и Русија ќе се состанат на 16 јули во Финска. Според американскиот претседател Доналд Трамп, на дневен ред ќе бидат Украина, суровини и мешање во американските избори, во кои Белата куќа го обвинува Кремљ.

Доналд Трамп и Владимир Путин се сретнаа двапати на меѓународните самити и разговараа на телефонот најмалку осум пати. Меѓутоа, посебен состанок помеѓу претседателите на Русија и САД, немаше време на анексија на Крим во 2014.

27 јуни, американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, се состана во Москва со рускиот претседател Владимир Путин. На почетокот на состанокот, Путин рече дека Москва "никогаш не се обиде да се соочи со Вашингтон" и предложи "разговараат за чекорите за враќање на односите меѓу двете земји". Според Путин, предводена од руските медиуми, посетата на Болтон на Москва "дава надеж" дека страните ќе можат да ги преземат првите чекори "да ги обноват односите со целосен формат".

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 158 Време, 1 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

Лукашенко нареди да се разубават гробиштата на војници, но не и воена
Александар Лукашенко потпиша указ за унапредување и реставрација на споменици, споменици на воената слава, погребувања на Првата и Втората светска војна, пишува BelTA. Во времето на објавувањето, декретот ...
В Греции двух украинцев засудили на 180 лет тюрьмы
В Греции двух украинцев — Сергея Шваюка и Петра Литвинчука — засудили на 180 лет каждого по обвинению в незаконной перевозке мигрантов. Об ...
Лукашенко потпиша декрет за консолидација на кадри во селото
Александар Лукашенко потпиша декрет № 287 «На продажбата на куќи (станови) во руралните средини", што создава дополнителни услови за задржување на лица во селото. Од ...
Рускиот суд испрати за ревизија случај на украдените во Белорусија украински Павел Grib
Paўnochnakaўkaskі округ Воениот суд на Русија го испрати случајот назад за ревизија Украина Павел grib, кој исчезна пред една година во Белорусија, а подоцна бил префрлен во ...
Путин го повика Лукашенко во Сочи, една недела по последната средба
Владимир Путин и Александар Лукашенко одржаа телефонски разговори со иницијатива на рускиот лидер, пишува БЕЛТА. За време на разговорите, Путин ја покани Лукашенко да ја посети Русија ...
вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *