Декларацијата на НАТО: "Ние ја осудуваме анексијата на Крим, која никогаш нема да ја признаеме"

Агресивните акции на Русија ја поткопуваат безбедноста во есхатолошкиот регион и претставуваат "предизвик" за НАТО-алијансата. Ова се наведува во заедничката декларација на водачите на земјите од 29 на Северноатлантската алијанса, усвоени на самитот на НАТО во Брисел на 11 јули.

  • "Силно ја осудуваме илегалната анексија на Крим на Русија, која никогаш нема да ја признаеме", се вели во декларацијата.

сојузници во НАТО, исто така, истакна дека ситуацијата во регионот станува се помалку предвидливи и стабилен како резултат на присоединувањето на Крим и активностите на Русија за дестабилизација на Источниот дел на Украина, како и распоредувањето на руските трупи на границите на Алијансата.

НАТО исто така ги повика Русија да ги повлече своите војници c во Грузија, Молдавија и Украина, да престанат да ги поддржуваат сепаратистите во регионот Донбас и за целосно спроведување на договорот од Минск.

  • Во документот, исто така, рече дека НАТО се согласува со наодите на Велика Британија, која во atruchvannyamі во Solsbery, во сите веројатност, е Русија.

Во исто време, сојузниците истакнаа дека се подготвени за дијалог со Москва и подобрување на односите ако Русија го промени своето однесување.

  • Претставниците на НАТО испратија официјална покана до Македонија да започне преговори за пристапување во Алијансата.

Сепак, како што истакна генералниот секретар Јенс Столтенберг, Македонија ќе стане членка на Унијата само доколку тоа е официјално ја одобри промената на името "Северна Македонија" - по договор со Грција.

Во декларацијата се зборува и за желбата на сите земји на НАТО да ги зголемат трошоците за одбраната.

  • "Ние се стремиме да го подобриме балансот на трошоците и одговорностите на членовите на Алијансата".

Претседателот на САД, Доналд Трамп, постојано ги обвинуваше сојузниците за недоволни трошоци за одбраната.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 142 Време, 1 посети на ден)

Споделете го со вашите пријатели. Шири ја љубовта

Интересна тема:

Два года после убийства Шеремета: следствие продолжается, но результатов нет
20 июля исполняется два года со дня гибели в Киеве журналиста Павла Шеремета. Два года расследования не дали результатов: нет ни подозреваемых, ни ...
Тюрьма, мужчина и женщина. Зона талантов
Во серијата "Библиотеката на слободата", книгата на Елена Струве "Затвор, маж и жена". Како седат во модерна Белорусија ". Ги објавуваме фрагментите од оваа книга. Денес делот ...
Денес: роденден на Антон Шуколоец
События 19 июля в белорусской и мировой истории. Дата дня 19 июля 1915 года родился Антон Шукелойц, белорусский общественный деятель в США. После присоединения Западной ...
Пикетите за поддршка на гладните Сенцов и Кримските Татари се одржаа во Санкт Петербург
Околу активистите на 10 излегоа со ад-хок пикети на Невски Проспект во рускиот Петербург, во поддршка на Кримските Татари. Акцијата беше дел од светската кампања ...
Како да не умрете од тага во најсеверниот и малиот главен град на светот
Мој захапленју Іяндядеј 17 години. Тешко е да се каже од што започна и, всушност, не е важно. Со години не сум ...
вести

Јас сум Олга Spiridonovna Buzova работа во тим на сајт HienaLouca.com преведен од португалски значи "луди хиена". Не прашувај зошто тие избрале такво име, подобро се погледне преку нивната страница, можеби таму ќе го најдете одговорот. И јас немам никаква врска со познатата ѕвезда "Инстрограма" и учесникот на "Куќа 2". Па, и дека нема да ви биде здодевно да гледате на нашата страница, видете го фото галеријата со истата Олга Игоревна Бузоваја. Фото берза На истото место ќе најдете многу интересни факти.

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Обязательные поля помечены *