12 теми од неделата што можеби сте ги пропуштиле

Некои од најинтересните публикации на Либерти минатата недела.

Познатиот американски лингвист - за детството во Белорусија, една недела со Далај Лама и влијанието на јазикот на размислување

Американското списание Utne Reader, кој ги следи трендовите во современата култура, именувана Леро Baradzіtskuyu (Лера Boroditsky), вклучувајќи 25 луѓе чии идеи се менуваат светот. Psyhalіngvіstka кој работел во Stenfardzkіm Универзитетот, а сега предава на Универзитетот на Калифорнија, Сан Диего, изјави за Радио Либерти во своите корени во Белорусија, за она што го учеа за дијалог со Далај Лама, и како јазици обликуваат човековото размислување .

"Во 1942, Пономаренко одлучи да ја создаде белоруската национална армија. Сталин го поддржуваше ... "

Како годишнината од крајот на германската окупација на Минск на прашањата на Радио Либерти реагира професор на Факултетот за историја на Универзитетот во Бјалисток Јуџин Myronovych, автор на "Војна и wszystkich же wszystkimi. Bialoruś 1941 1944-»(На војна на сите против сите. Белорусија-1941 1944), која беше објавена во Краков во 2015 година и се уште не е преведен на македонски.

Строго задржување на "Акциите на ослободувањето и солидарноста" Статкевич. ФОТОГРАФИИ

Еден од лидерите на опозицијата, Микалај Статкевич, повика на неовластено "Акција за ослободување и солидарност" на 3 во часови 13 на авенијата Независност близу Толбухин булевар. Тој беше уапсен веднаш штом излезе од куќата. Исто така, Вјачеслав Сиучик беше уапсен во близина на неговата куќа. Најмалку дваесетина луѓе кои би можеле да учествуваат во акцијата, луѓе во цивилна облека беа притворени при пристап кон булеварот и во паркот. Само неколку луѓе успеаја да отворат постери.

Вратени од небитноста песни на погубените поети, тој самиот со чудо избегнал извршување. 20 факти за Григориј Березкин

3 јули - 100 години од раѓањето на белорускиот критичар Григориј Березкин. Сталинскиот затвореник, херојот на војната, овој човек, според Алеш Адамович, остана ненадминлив пример како да пишува за белоруската литература.

Костусју: "Властите ја однесоа страната на ресторанот" Ајде да јадеме "

Лидерот BPF Григориј Kostusev по неговото ослободување од затвор, каде што помина повеќе од еден ден, а судот го коментираше учесниците апсењата и казни picketing ресторан во близина на споменикот на жртвите на политичките репресии во Kurapaty.

Бизнисменот Книрович беше казнет со шестгодишна колонија на засилен режим. ВИДЕО

Претходно, обвинителот побара за Александар Knyrovicha 6 години максимум колонија безбедност со конфискација на имот, одземање на правото да се одржи позиции во врска со извршувањето на организациските и регулаторни и административни давачки за период од 5 години затвор во казнена колонија под строг режим.

Мит за толеранција на белорусите бил измислен од Змитрок Бјадул, британски истражувач на историјата на белоруски Евреи

Интервју со професор на Универзитетот во Велика Британија Клер Ле Фол, кој 20 години проучување на историјата на Белоруски Евреите, за белоруската Анти-семитизмот, погроми на почетокот на дваесеттиот век, уништувањето на еврејски гробишта и синагоги во Белорусија.

Lidzkuyu регионален весник обвинет за поттикнување на етничка омраза

Лида активисти на партијата БПФ напиша жалби до окружниот извршен комитет и агенциите за спроведување на законот во врска со објавувањето во текстуалниот весник на текст со проценки на рускиот јазик и неговите говорници.

"Белорускиот во Америка се крева повисоко отколку во Белорусија". Како пензионер од Новонели најде работа во САД

Белорускиот пензионер, кој доби зелена карта и 6 месеци годишно живее и работи во САД, го сподели своето искуство со кршење на стереотипите за оваа земја. Владимир Рудзе постојано живее во селото Новојолна во округот Дијатов. Поранешен инженер за греење, но, исто така, работи на пензија - тој патува во смена во странство.

Фудбалски коментатор Павел Баранов: Јас работам на белоруски јазик, бидејќи ми се допаѓа

42-годишниот Павел Баранов е долго време меѓу најважните водечки спортски емисии на белоруската телевизија. Повеќе од една деценија и половина, тој ги коментираше светските и европските натпревари, Олимписките игри, фудбалската е-боја.

Претходно, кнезовите избегаа тука. Извештај од селото Полиса, каде што го испратија споменикот на поранешниот шеф на Солигорскиот округ

Селото Радостово се наоѓа на неколку километри од украинската граница. Тука се зголеми претседателот на КГБ Валери Вакулчик. Откако селото беше добро-оф, но сега можете да заработите тука, само подигање бобинки. Пред неколку недели Александар Римашевски беше назначен за претседател на локалната колективна фарма, која порано беше предводена од Солигорскиот регионален извршен комитет.

Која е единственоста на новиот учебник по руски јазик за студенти по медицина

Објавен е нов учебник за руски јазик за студентите по медицина "Руски јазик". Професионален речник за лекарите. " Неговиот автор Виктор Воронец, заменик-декан на медицинскиот и психолошкиот факултет на Државниот медицински универзитет Гродно, за Свобода изјави дека сака да ги покрие најосновните и белоруски во медицината.

svaboda.org

(Вкупно прегледи: 224 Време, 1 посети на ден)

Поврзани Мислења 2X:

Сведокот во случајот "REB", кој признал за време на сослушувањето за превоз на пари, одбил да сведочи во судот
На вториот ден од главниот претрес, лидерите на синдикатот на Република Грција, Генадиј Фединич и Игор Комлик, продолжуваат да ги доведуваат во прашање сведоците. Сведок Николај Герасименко пред судот изјави дека ...
Зошто верувам во секретарот за печат на Лукашенко
Секретарот за печат на белоруската главата на Наталија Eysmont повика извештаите на некои медиуми дека Александар Лукашенко беше хоспитализиран со мозочен удар "бесмислено", и јас лично го направи тоа ...
"Незигар" - ова е сериозно? Што овој канал пишуваше за Белорусија и што се чини дека е вистина
Русија анонимни Телеграма-канал објави јули 30, дека Александар Лукашенко, наводно доживеал срцев удар и дека тој 3-ти степен dyyabetu. Прес-службата Лукашенко е ...
"Во случај на работно место за претседател на претседателот." Кој ќе го замени Лукашенко со Уставот?
Голем број странски медиуми дистрибуираа информации кои Александар Лукашенко имаше мозочен удар. Портпаролката Наталија Еизмонт изјави за Слобода дека ова е крајно глупост. Според Наталија Еизмонт, ...
Лукашенко се појави во информативниот простор по гласините за "мозочен удар"
Александар Лукашенко го прими извештајот на претседателот на Извршниот комитет на Минск област Анатолиј Ичачанка. Според БЕЛТА, на состанокот се разговараше за напредокот на бербата кампања во регионот, развојот на ...
вести

Дајан Ривс е Медисон, основач на Виз., Кој редовно пишува за бизнис менаџмент, финансиски услуги, правна практика, социјален живот, познати озборувања, едукација на потрошувачите и други теми. Дознајте повеќе за Дијана на нејзината веб-страница на HienaLouca.com

поврзани написи

0 коментар

Оставете коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *