Настја Рибка одби да признае вина

Во Тајланд, во туристичкиот град Патаја, на судењето против домородци на Белорусија Александар Kirillov (познат како Алекс Лесли), Анастасија Vashukevіch (Nastsі риба) и шест граѓани на Русија и Белорусија, кои се обвинети за организирање на сексуални услуги. На првиот состанок, сите обвинети одбија да се изјаснат за виновни, и покрај фактот дека според законите на Тајланд, признавањето на вината води [...]

Прочитај повеќе & # 8594

Министерството за природни ресурси: има злато, нема инвеститори

На територијата на Белорусија се пребаруваат злато, бакар, платина и ураниум. Веќе се идентификувани области каде што постојат манифестации на злато, платина и бакар. Ова BelTA објави на прес-конференција, заменик-шефот на природните ресурси, раководител на gealogіі Министерството за природни ресурси и заштита на животната средина Vasyl Колб. Пребарувањето на злато во округот Столбци на регионот Минск беше спроведено [...]

Прочитај повеќе & # 8594

Европската комисија започна постапка за санкција против Унгарија преку "Сорос законот" за миграција

"Европската комисија одлучи да ја тужи ЕУ против Унгарија за кршење на европското законодавство и бара донесување на законите за миграција во согласност со нормите на Европската унија", се вели во соопштението на Европската комисија. Според претставникот на Европската комисија, сега Будимпешта има два месеца за "отстранување на повредите на европското право". Ако ова не е сторено, Унгарија може да биде лишена од правото на глас во Советот [...]

Прочитај повеќе & # 8594

Ерменските селани уапсија колона од руски војници и принудени да се извинат

Жителите на ерменското село Поникло, кое се наоѓа за 20 километри од руската воена база во Гумри, беа навредени поради тоа што руските трупи ги започнаа вежбите без предупредување. Селаните ги притвориле руските војници за доаѓањето на полицијата, а раководството на воената единица мораше да се извини. svaboda.org

Прочитај повеќе & # 8594

Vakhtang Kikabidze 80: "Колку може да се плашите?" ВИДЕО

Неговата насмевка и глас се познати во Белорусија, Украина и Русија, но во последната земја актерот не оди од 2008 година. Ако сте тепани, не треба да пеете песни за него ", рече Вахтанг Кикабизе во интервју за Радио Либерти во 2015. "Путин напиша многу лошо сценарио кога дојде во Грузија. [...]

Прочитај повеќе & # 8594

Лукашенко да оди во Латвија

За подготовката на посетата на шефот на Белорусија Александар Лукашенко, министерот за надворешни работи, Едгарс Ринкевикс, изјави за 19 јули. Во Рига, тој оствари разговори со министерот за надворешни работи на Белорусија Владимир Маки, информира Белата куќа. Според латвискиот министер, една од темите на разговорите беше подготовката за заеднички посети на највисоко ниво. Оваа година во февруари премиерот на Латвија ја посети Белорусија [...]

Прочитај повеќе & # 8594

Прво, спаси го заложникот, - експерт за инцидентот во Заславл и светската практика

Украинскиот експерт за безбедност Сергеј Shaboўta верува дека на местото на несреќата во Белорусија Zaslavl земање заложници во просториите на банката и убиството на нејзиниот татко-играч одразува меѓународните трендови за борба против ваквите злосторства. "За жал, може да се случи елиминирање на напаѓачот како една варијанта на специјални операции, а тоа не може да се смета како единствен и неправилни настан. Неопходно е да се разбере дека кога [...]

Прочитај повеќе & # 8594

Адвокат: Сентцов изгледа полошо, сакаше да биде хоспитализиран

Адвокатот на украинскиот режисер Олег Сентцов Дмитриј Џинза денеска го посети својот клиент во колонијата на градот Лабињаги. Според адвокатот, состојбата на осуденото лице се влоши од последната посета на бранителот. "Изгледа дека е уште полошо отколку последен пат. Многу бледо "- изјави за адвокатот Сенцов, појаснувајќи дека режисерот" се шета ". Според Џинза, пред две недели Сенцов [...]

Прочитај повеќе & # 8594

Фигуристот Денис Тена во Казахстан беше убиен со нож

Катастански фигурист Денис Тена беше повреден со нож во Алма-Ата, починал во интензивна нега. Казакстанскиот лизгач Денис Десет беше сериозно повреден од нож во борбата во Алма-Ата во четвртокот и почина во болница. На лизгачката нападнати луѓе кои, според полицијата, се обиделе да го отстраните огледало од автомобил "Tenam Denys zaspetyya две неидентификувани лица, додека се обидува да украде ретровизори [...]

Прочитај повеќе & # 8594

Московскиот со тестенини на ушите организираше акција за снимањето на интервјуто на градоначалникот Собјанин. ВИДЕО

Жител на Москва, Сергеј Харитонов, организираше митинг на телевизиското интервју на градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин. Видео, каде што го снима Собјанин на камерата, стоијќи со вистински тестенини на ушите, Харитонов го објави во својот Инстаграм. Неколку часа подоцна Харитонов ја затвори својата страница, а потоа ја избриша. 18 Јули Собјанин даде интервју за телевизискиот канал Москва 24, кој му припаѓа на канцеларијата на градоначалникот на главниот град. За време на разговорот, [...]

Прочитај повеќе & # 8594